Zirkonyum Nedir ? Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum kaplama, beyaz renkteki bir metal yapı üstüne, porselen kaplamaların uygulanması işlemidir. Son zamanlarda zirkonyum diş kaplama pürüzsüz ve de doğal bir görüntü kazandırması sebebiyle çokça tercih edilen bir yöntem olmuştur. Kullanılmakta olan porselen yapı, zirkonyum denilen bir metalin üstüne yapılmaktadır. Bahse konu metalin en dikkat çekici özelliği, doğal dişler ile uyum noktasında ışık geçirme özelliği olmaktadır. Bu sebeple zirkonyum maddesi kaplama ve de köprülerde diş hekimlerince oldukça sık kullanılmaktadır.zirkonyum diş, zirkonyum dişin iyi yönleri, zirkonyum diş kaplaması

Sağladığı doğallık nedeniyle de diş tedavisi görenlerce de oldukça çok tercih edilir bir durumdadır. Oldukça yüksek düzeyde sağlam nitelikte bir metal olan zirkonyum, üstüne paklanan porselen yapıya da yüksek dayanıklılık getirmektedir. Tüm bunların yanında zirkonyum diş aynı zamanda sağlık dostudur. Zirkonyum uygulanırken zirkonyum ile porselen arasına opak kullanılmamaktadır ve de bu da doğal görüntüyü oldukça arttırmaktadır. Uzun yıllar kullanılması durumunda dahi renk değişikliğine uğramamaktadır.

Özel bir bilgisayar teknolojisi ile üretildiklerinden dolayı, uygulanacak bölge ile oldukça uyumlu bir vaziyette bulunmaktadırlar. Uygulandığında kesinlikle diş etlerine baskı yapmamaktadır. Bu da diş eti sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.

 Zirkonyum Dişlerin Avantajları

Diğer kaplamalara nazaran zirkonyum ısı iletkenlikleri konusunda, ısı iletkenliği düşük yapıda olduğu için ağızda meydana gelen sıcak soğuk değişikliklerinde çok hassasiyet göstermemektedir. Ekstra bir bakım gerekmemektedir. Günlük klasik bakım yeterli olacaktır. Zirkonyum beyaz renktedir ve bu yüzden de geleneksek olarak kullanılan metal alt yapılı dişler gibi siyah bir renk görüntüsü ortaya çıkmamaktadır. Zirkonyum diş alerjik değildir.

Biyolojik uyumluluğu sayesinde kesinlikle alerji yapmamaktadır. Özellikle metal alerjisi olanlar için çok idealdir. Işık geçirgenliği çok yüksektir. Özellikle de gülümsemeler sırasında ön dişlerde oldukça ideal bir görüntü yakalanmaktadır. Basınca oldukça dayanaklıdır ve bu şekliyle yüksek basınç uygulanan ısırma çiğneme faaliyetlerine dayanıklıdır. Bu hali ile zirkonyum diş kaplama arka taraftaki dişler için de kullanılmaktadır.

Diş etindeki hastalıklar ve de diş eti çekilmesi gibi sık oranda görülen diş eti morlukları gibi sorunlar zirkonyumda yaşanmamaktadır. Zirkonyum diğer metal yapılara göre oldukça hafiftir. Daha estetik bir görünüme sahiptirler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir