Yüzücü Ekipmanları Nelerdir ve Nasıl Seçilmeli?

Yüzme yaz aylarında en popüler sporlardan biridir. Yüzmek ister tatilde eğlenceli olsun, isterse özel bir alanda spor yapmak olsun çok keyifli bir aktivitedir. Tüm kasların aktif olarak çalışmasını sağlayan yüzme, sağlığımız için de son derece faydalıdır. Ayrıca yüzme yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olacak yüzme ekipmanları ile yüzmeyi bir keyif haline getirebilirsiniz. Profesyonel yüzücüler için özel teknolojilerle geliştirilmiş kaliteli ve kullanışlı yüzme ekipmanlarının yanı sıra genel kullanıma uygun yüzme ekipmanları da bulunmaktadır. Kullanım amacınıza göre bir seçim yapmalı ve hangi ürünün size nasıl fayda sağlayacağını bilmelisiniz.yüzücü ekipmanı, yüzü ekipmanları, yüzücü ekipmanları seçimi

Yüzme ekipmanı çeşitleri ve kullanımları;

Yüzme gözlüğü: Yüzerken daha net bir görüş alanı sağlamak için tasarlanmış ekipmanlardır. Silikon çerçeveli elastik yapısı sayesinde yüze tam oturmalıdır. Bu nedenle, görüş kalitenizi koruyan su geçirmezdir. Havuz ve denizin tadını çıkarmak isteyenlerin tercih ettiği yüzücü gözlüklerinin profesyonel yüzücüler için olmazsa olmaz olduğu söylenebilir. Dünyaca ünlü markaların dayanıklı yapıları olan yüzücü gözlüğü modellerini mutlaka araştırmalı ve ihtiyacınıza uygun bir ürün bulmalısınız.

Yüzme boneleri: Yüzerken saç dökülmesini ve kırılmasını önlemek için tasarlanmış boneler; Silikon ve lateks gibi malzemelerden yapılmıştır. Denizde çok sık kullanılmasa da özellikle yüzme havuzlarında saç dökülmesini önlemek için kullanılır. Silikon ve polyester kapaklar daha kullanışlı olduğu için tercih etmenizi tavsiye edebiliriz. Çocuklar ve yetişkinler için ayrı ayrı tasarlanan şapka modellerine dikkat etmenizi öneririz.

Tüplü Dalış: Su altında uzun süre kalmak isteyenler ve derin yüzmek isteyenler için özel olarak üretilmiş şnorkelleri kullanarak yüzmeyi bir keyif haline getirebilirsiniz. Ayrıca solunum desteği sağlamaya yardımcı olacaktır.

Kulak ve Burun Tıkaçları: Yüzerken kulaklarına ve burnuna su girmesinden rahatsız olanlar için rahat yüzme sağlamak için tasarlanmış kulak/burun tıkaçlarını kullanabilirsiniz. Sağlık sorunları olan kişiler için ideal bir ekipmandır.

Mayo modelleri: Dünyaca ünlü markaların mayo modelleri arasında zevkinize uygun, modelleri ile uzun süreli kullanıma uygun, yazın kumsalları süsleyen ve sayesinde güneş ışınlarından etkilenmeyen birçok tasarım bulabilirsiniz.

Yüzme tahtası: Yüzme stilinizi geliştirmek için tasarlanmış bir üründür. İster amatör ister profesyonel yüzücü olun, herkes için uygundur. Ayrıca yüzme tahtasının hafif, yumuşak ve köpük modellerini seçerseniz bu daha faydalı olacaktır.

Yüzmenin sağlığa faydaları nelerdir?

Kalp Sağlığını Korur… Uzmanlar, fazla çaba gerektirmediği için kalp rahatsızlığı olan kişilerin yüzmeye gitmelerini önermektedir. Kalori yakmanın en etkili ve keyifli yollarından biri olan yüzme, kalp sağlığı için son derece faydalıdır.

Astım hastalığına iyi gelir… Yüzme, nefes derinliğini arttırdığı için astım hastalarına iyi gelir. Yüzerken harcadığınız eforla ciğerlerinizin açılmasını sağlar. Astımlı kişiler için kapalı spor salonları yerine yüzme havuzları gibi açık havada egzersiz yapmak daha uygun olacaktır.

Kasları güçlendirir… Beynin algısının açılmasına yardımcı olur ve ayrıca zeka gelişimini destekler. Yüzerken harcanan kas kuvveti sayesinde oksijenin hücrelere ulaşması kolaylaşır. Bu şekilde daha genç ve sağlıklı hissedeceksiniz.

Eklemler için işe yarar… Eklem sorunlarınız varsa düzenli yüzmek eklem iltihabını önlemeye yardımcı olabilir. Kasları ve kemikleri zorlamayan kolay bir spor olduğu için bu egzersiz vücudunuzun sağlığına zarar vermez.

Esneklik Sağlar… Tüm kaslarınızın etkin bir şekilde çalıştığı yüzmenin devamlılığını sağlarsanız, vücudunuzu daha esnek hale getirerek kas gücünü artırmış olursunuz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir