Yumurtalık Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yumurtalık kanseri en fazla ölüme sebep olan jinekolojik bir kanserdir. Kendisini kolay kolay belli etmeyen yumurtalık kanseri ancak ilerleyen evlerinde kendini belli eder. Kendini belli eden kanser saptandığı gibi acilen tedaviye başlanmalı ve gerekli tüm tedavi yerine getirilip özen gösterilmelidir. Türkiye’deki jinekolojik kanserler arasında ölüme %50 sebep olan bir kanser türü olan yumurtalık kanseri ile karşılaşan hastaya tıbbi ve manevi destek sağlanmalıdır.Yumurtalık kanseri, yumurtalık kanseri belirtileri, yumurtalık kanseri tedavisi

Hastalığın Görülme Oranı Nedir?

Kadın ölümleri araştırıldığında ölümlere sebep olan sıralamada 5. Sırayı alan yumurtalık kanseri ciddi bir rahatsızlıktır. Yumurtalık kanseri 70 yaş ve üzerinde en fazla görülmektedir. Bazen 60-65 yaş aralığında da rastlanabilen hastalık kadın ölümlerine neden olan kanser türleri arasında 1. Sıradadır. Bu hastalığın tanısı ancak %60-70 oranında vücutta yayılma gösterdikten sonra saptanabilmektedir. Bu evreye kadar sinsi bir şekilde ilerleyen kanser için tanı koyulduğunda derhal müdahale edilse dahi hastanın yaşam şansı %40 civarlarındadır. Çünkü sinsi olması sebebiyle birçok yere yayılan kanser hastanın hayatını tehdit etmeye başlamıştır.

Yumurtalık Kanseri Kimlerde Görülür?

Yumurtalık kanserinin görüldüğü en riskli kişiler şunlardır.

  • 70 yaş ve üzerinde olan kadınlar
  • Genetik olarak ailesinden kanser almış olan kişiler (ailesinde yumurtalık kanseri olan kişiler)
  • Kısır olan kadınlarda
  • Kısır olmayıp da hiç doğum yapmamış olan kadınlar
  • Menopoza geç girmiş olan kadınlar
  • Çok küçük yaşlarda adet görmeye başlamış olan bayanlar
  • Sigara kullanma alışkanlığı olan kişiler

Yumurtalık Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kanserine yakalanmış olan kişilerde birtakım belirtiler kendini göstermektedir. Bu belirtiler arasında karın ağrısı, bel ağrısı, idrar yaparken yanma, idrar yolu şikayetleri, kabızlık, karında gerginlik, gaz sancısı, karında dolgunluk hissi yumurtalık kanserinin en belirgin göstergeleridir. Bu belirtilerden en az birkaç tanesi görülüyorsa derhal doktora başvurulmalı ve gerekli tarama yaptırılmalıdır.

Tomografi, ultrason gibi birtakım görüntüleme teknikleri ve diğer muayene yöntemleri ile hastalık hakkında araştırma yapılmalıdır. Gerekli muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra kanser saptanırsa tedaviye başlanılmalıdır.

Yumurtalık Kanseri Tedavisi?

Rahim, lenf nodları vb. cerrahi müdahale ile bulunduğu yerden çıkartılıp gerekli inceleme yapılır ve kanser oluşumu olup olmadığı kontrol edilir. Kanserli alana gerekli cerrahi müdahale yapılarak hastalığın seyri takip edilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir