Yiyecekler ruh halinizi etkiler mi?

Vücudumuzun tüm bölümleri gibi beynimizin de düzgün çalışması için doğru yiyeceğe ihtiyacı vardır. Bu nedenle, belirli yiyeceklerin veya temel besinlerin eksikliği de ruh halimizi etkileyebilir.

İyi bir ruh hali menüsü

Bu konuda yapılan araştırmalar, sağlıklı bir diyetin ve balık yağı gibi bazı yiyeceklerin ruh halini olumlu yönde etkilediğini ve beyni depresyondan koruduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, tek başına yiyeceğin beyinde analiz edilen değişiklikleri indüklediği sonucuna varmak zordur. Bu bir süreçtir ve düzenli ve sağlıklı beslenme ile gerçekleşebilir.yiyecekler ve ruh sağlığı, ruh sağlığını koruma, ruh sağlığı için tüketilmesi gerekenler

Omega-3 yağı

Omega-3 yağı, özellikle somon, sardalye ve uskumru gibi yağlı balıklarda vücut tarafından üretilmeyen ve beyin fonksiyonlarının gerçekleşmesine büyük katkı sağlayan bir yağ asididir.

Araştırmalar bazı durumlarda balık yağı takviyelerinin depresyon gibi ruhsal bozukluklar üzerinde de olumlu etkisi olduğunu gösteriyor. Omega-3 sadece beyin fonksiyonlarını iyileştirmek ve depresyonla savaşmakla kalmaz, aynı zamanda kalbin korunmasına da yardımcı olur.

Omega-3 kaynakları

Omega-3 almanın en doğal yolu haftada 2-4 kez balık yemektir. Bu miktar hamile ve emzikli kadınlar için haftada 2 defadan fazla olmamalıdır.

Bitki tohumları, kabuklu yemişler, soya peyniri, kabak ve keten tohumu gibi sağlıklı kabul edilen yiyecekler de omega-3 kaynakları açısından zengindir.

Omega-3 takviyeleri, doktor kontrolünde reçetesiz satılan balık yağı tabletleri ile de alınabilir.

Beyaz et ve süt ürünleri

Kümes hayvanları, balık ve süt ürünlerinde triptofan vücudun ihtiyaç duyduğu ancak kendi başına üretemediği esansiyel bir amino asittir. Triptofan, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun üretimini arttırır. Vücuttaki triptofan seviyeleri düşük olduğunda serotonin seviyeleri düşer ve bu mutsuzluk ve sinirliliğe neden olabilir.

Protein

Yemek sırasında tabakları protein içeren besinlerle doldurmalısınız. Yağsız et, yumurta, süt ve baklagiller en fazla protein içeren besinlerdir. Yağsız süt ve süt ürünlerini tercih etmek, etleri yağ ilave etmeden ve yağdan ve deriden ayırmadan pişirmek, doymuş yağ ve tuzdan uzak durmak da önemli sağlık tüyoları. Yağda kızartmak yerine ızgara yapmak, buharda pişirmek veya yağsız tavada kızartmak tercih edilebilir.

Çikolata

Stresli olduğumuzda veya üzgün olduğumuzda çikolataya sarılırız. Bazı araştırmalar, bitter çikolata yemenin ruh sağlığı için faydalı olabileceğini öne sürüyor, ancak nasıl duracağımızı bilmediğimizde, mutluluk için yediğimiz çikolata kilo olarak geri dönebilir ve böylece mutsuzluğun yeni bir nedeni haline gelebilir. Doğal çikolatalar, yapay maddeler içermez, kakao oranı yüksektir ve sağlıklıdır ancak tüketilen çikolatanın çok fazla yağ ve şeker içermemesine özen gösterilmelidir.

Çikolata tüketimini kontrol altında tutun;

1 ila 2 kareden (25 g) fazla çikolata tüketmeyin.

p veya daha fazla kakao içeren çikolataları tercih edin.

Folik asit

Folik asit, kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olan ve doğmamış çocuklarda doğum kusurlarını önleyen bir B9 vitaminidir. Ispanak, pancar ve avokado gibi meyve ve sebzelerde bulunur.

Araştırmalar, folatın depresyon tedavisinde önemli bir rol oynayıp oynamadığını henüz tam olarak kanıtlayamasa da, şu ana kadar elde edilen sonuçlar, depresyonu olan kişilerin vücudundaki folat miktarının düşük olduğunu kanıtlıyor.

Akdeniz diyeti

Araştırmalar meyve ve sebzeler, kuruyemişler, kepekli tahıllar ve balıktan zengin bir diyet olan Akdeniz diyetinin işlenmiş ve doymuş yağdan zengin bir diyet olması ve sağlıksız gıdalar gerektirmemesi nedeniyle depresyonu azalttığını ve depresyon süresini kısalttığını gösteriyor. .

Menünüzü bir Akdeniz diyetine koyun!

Sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar, baklagiller ve kuruyemişler için tabakta yer bırakın.

Zeytinyağı gibi doymamış bitkisel yağları tercih edin

Kırmızı et alımınızı sınırlayın ve işlenmiş etlerden kaçının.

Haftada en az 2 kez balık yiyin,

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir