Yapı Market Sektörüne Genel Bakış

Toplam büyüklüğü 2003 yılında 4 milyar dolar olan market perakendeciliği sektörünün 2007 yılında toplam büyüklüğü 8 milyar doları aşmıştı. Günümüzde 20 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşmış bir sektördür.

Yapı market sektörünün büyük kısmı nalburiye, bayi ve hırdavatçıların elindedir. Türkiye’de 35’in üzerinde inşaat malzemeleri satan zincir yapı market markası bulunmaktadır. Yapı marketlerin pazardaki payı ise sürekli artmaktadır. Yapı market sektörünü hırdavat ve inşaat sektöründen %30 pay almaktadır. Bu oranın 5 yıl içinde %50’ye ulaşması beklenmektedir.hırdavat sektörü, hırdavat sektöründeki değişim

Yapı marketlerin geniş ürün gamı bireysel müşterilerin dışında esnaf, apartman yöneticileri, zanaatkârlar ve müteahhitler gibi meslek dallarını da içine almaktadır. Sektörün ilk başladığı yıllarda kadın müşterilerin oranı %10 civarında iken günümüzde kadın müşterilerin oranı %50 seviyelerindedir. Kadın müşterilerin satın aldığı malzemelerin büyük çoğunluğunu dekoratif ürünlerden oluşmaktadır.

Türkiye’de yapı marketçiliğindeki ilk gelişmeler 20 yıl önce başladı. Türkiye’de yapı market pazarının geç gelişmesinin sebepleri olarak kentsel yapı, ekonomik etkenler ve Türk toplumunun karakteristik özellikleri sayılabilir. Türkiye’de bulunan tamircilerin de evlere gidip çok uygun ücretler ile bakım ve tamir işlerini halletmeleri ve lazım olan malzemeleri de yerel hırdavat merkezlerinden ve inşaat malzemesi satan dükkânlardan satın almaları Türkiye’de yapı market sektörünün gelişmesini geciktiren etkenler arasına eklenebilir. Bu nedenlerden dolayı 1994 yılına kadar bu sektör gelişememiştir. Başlarda ülkede sağlıklı bir üretimin bulunmaması, bu sektörü destekleyecek yan kuruluşların ve hizmet firmalarının olmaması, üreticilerin de ürünlerini dağıtmakta geleneksel yolları kullanması yapı marketçiliğinin yıllarca geri kalmasının sebeplerinden biridir.

Hırdavat Sektörüne Genel Bakış

İnşaat sektörü ile hırdavat sektörü, neredeyse birebir ilişkili olan sektördür. Haliyle, inşaat sektöründeki olumlu ya da olumsuz gelişmeler hırdavat sektörünü de direkt olarak etkiler. Hırdavat sektörünün lokomotifi olması nedeniyle inşaat sektörünün desteklenmesi de önemlidir. Her ne kadar inşaat sektöründeki olaylardan birebir etkileniyor olsa da hırdavat sektörünün inşaat sektöründen bağımsız birçok yanı ve sorunu vardır. Bu sorunlar genel olarak;

+ Hırdavat sektöründe oluşan stoksuz ticaret neticesinde fiyat ve vadeli satış sürelerindeki durum,

+ Kar marjlarındaki düşüş,

+ Büyük marketlerin perakende satış firmalarını olumsuz yönde etkilemesi,

+ Uzakdoğu’nun kalitesiz mallarının sektörde yarattığı sıkıntı

olarak özetlenebilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir