Vücut Estetiği Denilince Akla Neler Gelmeli?

Estetik Kavramı

Estetik algısı tarih boyunca insanlar tarafından şekillendirilmiş bir konudur. Günümüzde estetik denince akla cerrahi operasyonların gelmesi oldukça yanlıştır. Öncelikle estetik kavramı yalnızca insan bedenini değil, doğanın ve maddelerin tamamını kapsamaktadır. Estetik kavramı genel anlamda güzellik duygusu ile ilgili olan, güzellik duygusuna uygun olan her şeyi kapsamaktadır. Tarih boyunca bu algı nedeniyle birçok faktör şekillenmiş ve estetik olana ilgi duyulması maddelerin değerini ve biçimini belirlemiştir. Hayatın her alanında olduğu gibi insanın kendisinde de estetik bir kaygı elbet bulunmaktadır ve yıllar içerisinde vücut estetiğinin kapsamı değişkenlik göstermiştir. Aynı zamanda bu konu yalnızca insan temelli bakıldığında bile oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır.vücut estetiği nedir, vücut estetiği ne demek, vücut estetiği nasıl yapılır

İnsan Vücudunda Estetik Algısı

İnsan bedeninde vücut estetiği konusu, yıllar boyu önemini yitirmemiş ve günümüzde de halen gündemde yeri olan bir konudur. Vücut estetiği ile alakalı genel kabul görmüş ve belirlenmiş oranlar ve vücut ölçüleri bulunmakla beraber, bu vücut ölçülerine ve oranlarına sahip olunması kayıtsız şartsız bir güzellik elde edileceği anlamına gelmemektedir. Belirlenen ölçülere sahip olunduğunda saf ve güzel bir estetiğe kavuşulabilmesi için, kişinin bu ölçülere uygun genetik faktörlere sahip olması gerekir. Böyle bir şey mümkün olmadığından vücut estetiğinin kapsamı da genişlemektedir. Temel anlamda her birey için güzellik ve estetik; sahip olduğu uzuv, organ orantılarına ve kemik yapısına göre şekillendirilmesi gereken, sağlıklı beslenme ve spor ile kazanılabilecek değerlerdir. Bu nedenle her kişide vücut estetiği, birbirinden farklı fiziksel özellikler ile sağlanabilir ve estetik olarak kabul gören bireyler birbirinden çok farklı görünümlere sahip olabilir.

Vücut estetiğinin sağlanmasında kişisel bakım en önemli faktör olsa da, kaza, ciddi yaralanmalar, yanıklar, genetik bozukluklar gibi kişinin kendi imkanlarıyla değiştiremeyeceği ve müdahale edemeyeceği durumlarda estetik cerrahi devreye girer. Estetik operasyonlar vücut yapısında kalıcı değişimlere neden olur ve ciddi iyileşme süreçleri gerektirir. Bu nedenle karar verilmeden önce emin olunmalıdır. Yüz bölgesinde daha çok kemik yapısıyla oynayarak sağlanan estetik müdahaleler, vücut genelinde yağ alma, germe, dolgu gibi yöntemlerle sağlanır. Bu işlemlerin her birinde doktor, kişiye özel bir tedavi programı çıkarır ve süreci hastayla birebir iletişim halinde kalarak sürdürür.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir