Vajinusmusta Bu 3 Konuya Dikkat Edilmeli

Kadınlarda görülen vajinismus problemi, cinsel ilişki sırasında vajina kaslarının kontrolsüz bir şekilde kasılması ve ilişkiye girilememesi ya da oldukça ağrılı – sancılı olarak girilmesi durumudur. Günümüzde özellikle yeni evlenen ya da yeni ilişkiye giren kadınlarda daha çok rastlanan vajinismus, gerek cinsel hayatı, gerekse ikili ilişkiyi olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vajinismus, kesinlikle tedavi edilmesi gereken ve profesyonel destek gerektiren bir hastalıktır. Tedavi edilmeyen vajinismus ilerleyen süreçlerde daha da gelişme göstererek, işin içinden çıkılamaz bir hal alabilmektedir. Öte yandan pek çok cinsel işlev bozuklukları tedavi edilmediği takdirde, evliliğin ya da ilişkinin bitmesi ile sonuçlanabilmektedir.vajinusmus, vajinusmusta dikkat edilmesi gerekenler, vajinusmus ne demek

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yürütülmektedir?

Vajinismus tedavisi, çeşitli yöntemler ile gerçekleştirilebilmektedir. Örneğin; psikoterapi, cerrahi müdahale, nefes egzersizleri, parmak egzersizleri, genital masaj ve bunun gibi çeşitli egzersizler, vajinismus tedavisi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Vajinismus tedavi yöntemleri arasında en etkili olanı psikoterapi olarak bilinmektedir. Özellikle de bilişsel ve davranışsal cinsel terapi, kadına cinselliği ile alakalı her türlü bilgi ve deneyimi sağlarken, kasılmaları ile nasıl mücadele edeceğini, acı ve sancının yerine nasıl zevk ve keyif alınabileceğini, cinsel ilişkiye hazırlanma yöntemlerini öğretebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra, vajinismus tedavisinde bazı konulara ayrıca özen ve önem gösterilmesi gerekmektedir. Bu konulara dikkat edildiği takdirde kısa süre içerisinde vajinismus hastalığını yenebilmek ve korkuların üstesinden gelebilmek mümkün hale gelmektedir.

Vajinismus Tedavisinde Bu 3 Husus Dikkat Gerektiriyor…

Vajinismus tedavisinde terapi programı, daha çok duygusal ve fiziksel tekniklerden meydana geliyor. Bu nedenler vajinismus tedavisine eşlerin beraberce katılmaları önem teşkil ediyor. Günümüzde pek çok terapist, yalnızca bu hastalığa sahip olan kadınların değil, onun ile beraber partnerlerinin de terapiye katılmalarını tavsiye ediyor.

Vajinismus tedavisi, daha çok başarı odaklı uzmanlar tarafından gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Bu doğrultuda terapistler, doğru bilgi ve teknikleri eşlerin durumlarına göre planlamakta ve her çifte özel bir program oluşturmaktadır. Bu nedenle de cinsel terapistin tecrübeleri ve yöntemleri oldukça önemlidir.

Cinsel terapide planlanan tedavi yöntemine tam anlamıyla uyum sağlanması, vajinismus probleminin ortadan kaldırılması açısından oldukça önemlidir. Beklenenden daha hızlı bir iyileşme kaydedebilmek adına bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir