Uykuyu Kaçıran Şeyler ve Onlardan Kurtulma

Uyku çocukken en son istediğimiz şeyken yetişkin olduğumuzda vazgeçemediğimiz şey halini almaktadır. Her sabah uyanmak o kadar zor gelir ki birçok kişi bir yerlere sürekli geç kalır. Tabii sabah uyanamamanın birçok farklı sebebi vardır. En büyük sebep ise gece bir türlü gelmek bilmeyen uykudur. İnsanların uykusu birçok farklı faktöre bağlı olarak kaçmakta ya da hiç gelmemektedir. Eğer uykunuzu tam alamadığınızı düşünüyorsanız ve gece geç saatlere kadar uykunuz bir türlü gelmiyorsa hayatınızda bazı şeylere müdahale etmeniz gerekiyor demektir.Uykuyu kaçıran şeyler, uyku niye kaçar, uyku problemine çözüm

Uykuyu kaçıran ilk ve en yaygın etken evhamdır. Evham bir kişinin gelecek ile ilgili kaygılarının beyninde dönü durmasıdır. Acaba bu ay kredimi ödeyebilecek miyim, o kız benden hoşlanır mı, sınava hazırlanıyorum ama sonuç acaba nasıl olacak vb. gibi binlerce soru insanların kafasını meşgul eder. Durum böyle olunca elbette bir türlü rahata eremeyen beyin çalışmaya devam eder ve böylece uykunun gelişi daha geç bir saate doğru ötelenir. Sizin de uyku sorununuzun temelinde evham yatıyor ise evhamın kaynağı olan sorunlar ile yüzleşin. Çözebildiğiniz tüm sorunları ortadan kaldırın, eğer çözemeyeceğiniz daha büyük sorunlar var ise onlara da iyi yönünden bakın. Örneğin; sınavdan yüksek not alır mıyım şeklin bir evham kaynağınız var ise kendi kendinizi telkin edin. Sınav için yeteri kadar çalıştığınızı ve başarılı olacağınızı kendinize söyleyin. Sınavın sonucu kötü dahi gelse bir şekilde hayatın devam edeceğini ve sevdiğiniz kişilerin yanınızda olacağını düşünün. Böylece beyniniz huzura kavuşacak ve artık bu konu ile meşgul olmadığından dolayı uykuya rahatça dalabilecektir.

Uykuyu kaçıran bir diğer yaygın şey de geç saatte yenilen yemeklerdir. Eğer yatmanıza birkaç saat kala yemek yiyorsanız midenizde bazı sorunlar meydana gelebilir ve bu da uykunuzu kaçırabilir. Midenizde sorun yaşanmıyorsa da yediğiniz gıdalar vücudunuzun enerjisini yükselteceği için dinçlik baş gösterecek ve uykunuz bir türlü gelmeyecektir. Bu nedenden dolayı yatmaya yakın saatlerinizde herhangi bir şey yemeyin ve bulunduğunuz ortamın ışığını kısıp olabildiğince az hareket etmeye çalışın.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir