Uyku Kaygısını Azaltma Yolları

Somnifobi olarak da adlandırılan uyku anksiyetesi, şiddetli ve yoğun anksiyete ile ortaya çıkan dövüş-kaç mekanizması nedeniyle artan kalp atış hızı ve artan kas gerginliğinden kaynaklanır. Özellikle anksiyete bozukluğu olan kişilerde uykusuzluk, günlük yaşamlarında stresin artmasına ve gereksiz durumlarda dahi duygusal olarak yoğun tepkilere neden olur. Vücutta yüksek düzeyde stres ve kaygıya bağlı uykusuzluk kaygıyla birleşince panik uyku bozukluğu ortaya çıkar. Uyku kalitesi süreden daha önemlidir. Gece kaygısı olarak da bilinen uyku kaygısı yaşayanlardan biriyseniz, gün içinde bu durumu tetikleyen olayları tespit etmeli ve ona göre yol belirlemelisiniz. Uykuya dalmanın doğal bir süreç olduğunu unutmayın ve gereksiz endişe ve endişeler yaşayarak kendinizi çıkmaza sokmamalısınız.uyku kaygısı, uyku kaygısı neden olur, uyku kaygısından kurtulma

Uyku kaygısının üstesinden gelmek için öneriler;

Derin nefes alın… Nefesinizi izlemeye başladığınızda, zihninizi meşgul eden endişe ve endişelerden kurtulabilirsiniz. Diyaframdan derin ve yavaş nefes almak kalp atış hızınızı düzenlemenize ve sizi sakinleştirmenize yardımcı olacağından uykuya dalmayı çok daha kolay bulacaksınız.

Rahatlatıcı Egzersizler Yapın… Kaygı ve uykusuzluk çekenler için en faydalı ipuçlarından biri gevşeme egzersizleri yapmaktır. Yavaş bir tempoda egzersiz yaparak kaslarınızı esnetebilir ve vücudunuzu gevşetebilirsiniz. Ayrıca bu tür aktiviteler zihni de rahatlatacağı için sizi stresten uzaklaştıracaktır.

Uykulu hissettiğinizde uykuya dalın… En yaygın hatalardan biri uykunuz gelmeden yatmaktır. Yatmadan önce böyle zamanlarda, zihninizi gereksiz düşüncelerle meşgul edecek ve artan endişe ve strese neden olacaksınız. Bunun yerine gözleriniz kapanmaya başladığında gereksiz düşüncelerin yatıp kalmasına izin vermemelisiniz.

Rahat bir ortam hazırlayın… Rahat bir yatak, mükemmel bir yastığın yanı sıra karanlık bir odada uyumaya çalışmalısınız. Karanlıkta salgılanan ve rahat uyumanızı sağlayan melatonin hormonu için ışık önemlidir. Uykusuzluğun sonunda hayatınızı bir kısır döngü gibi süpüreceğini düşünerek kendinizi karanlıkta uyumak için eğitebilirsiniz.

Yatmadan önce yemek yemeyi bırakın… Mide için sorun olabileceğinden özellikle ağır veya yağlı yiyecekler yemekten kaçının. Uyku sorunu olmayan kişiler için bile sorun yaratabilen besinler, bu sorunu yaşayanlar için de tetikleyici olabilir. Yatmadan birkaç saat önce beslenmeyi durdurmak; Bu hem uykunuz hem de sağlığınız için çok önemli bir önlemdir.

Bir uyku düzeniniz olmalı… Güvensizlik, kaygı ve kaygıya neden olan bir durumdur. Her gece saat kaçta uyumanız gerektiğini bulmaya çalışın, ama endişelenmeyin. Kendinize esneklik vermenin yanlış bir tarafı yok, örneğin 30 dakika önce veya sonra. Doğal ve kaliteli bir uyku için ortalama saatin belirlenmesi yeterli olacaktır.

Pozitif olmaya çalışın… Sadece uyku konusunda değil, gün içinde yaşadıklarınız konusunda da daha pozitif olabilirseniz, stres seviyeniz azalacağı için kaygı ve kaygı yaşamazsınız. Bu, özellikle geceleri uykunuz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Meditasyon yapın… Meditasyon, zihinsel berraklığa ulaşmak için yapabileceğiniz en etkili eylemlerden biridir. Bu, zihninizdeki düşünceleri susturacak, sizi daha pozitif ve dingin bir zihinle uykuya hazırlayacak önemli bir tekniktir.

Odanızda saatiniz varsa kaldırın… Kaygıya neden olan saatin sesi sizi rahatsız edecektir. Uykuya dalmaya çalışırken saatin sesini saymaya çalışmak zihninizi açacak ve uykunuzu kaçıracaktır. Kaygı hissini de arttırdığı için yatak odanızda saat varsa, uyurken mutlaka çıkarmalısınız.

Yapılacaklar listenizi kağıda yazın… İnsan zihnini tetikleyen ve etkileyen faktörlerden biri de meşgul olmanız gerektiğinin farkına varmaktır. Bunu hatırlamak yerine ertesi gün için yapılacaklar listesini not almak, ister istemez aklınızı almayacağı için daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir