Üst Solunum Yolu Hastalıkları

Faranjit

Farenjit, bademcik enfeksiyonu, sinüzit-farenjit dışında en sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonudur. Bu durumun neden olduğu semptomlar arasında boğaz ağrısı, ses kısıklığı, yutma güçlüğü ve boğazda karıncalanma hissi bulunur. Farenjite neden olan en yaygın faktörler burun akıntısı, burun alerjileri, sigara, kirli hava, boğaz reflüsü ve kötü ağız hijyenidir. Tedavi sırasında en sık bol su içilmesi tavsiye edilir. Sakız, bal spreyi ve içecekler, ballı ürünler boğazı rahatlatır ve farenjite yardımcı olabilir. Farenjiti önlemek için sigarayı bırakmalı, geniz akıntısını azaltmak için tedaviye başlamalı, sağlıklı bir diyet ve içecek menüsü yapmalı, boğazınızda reflü varsa tedavi edilmelidir.üst solunum yolu hastalığı, üst solunum yolundaki hastalıklar, solunum yolu hastalığı

Bademcik enfeksiyonu

Bademcik enfeksiyonu, ani başlayan boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, halsizlik, yorgunluk, kas ağrıları ve yüksek ateşin neden olduğu semptomlardır. Hastalığın teşhisi için bademciklerden smear şeklinde numuneler alınır, numunede bakteri gelişirse kişiye etkili antibiyotik tedavisi verilir ve tedavi verilir. Ancak bazen çeşitli nedenlerle bakteri üremesi gözlenmeyebilir. Bu durumda semptomatik tedavi önerilmekte ve zaman zaman antibiyotik tedavisine ek olarak kortizon tedavisi, ağrı kesiciler, boğaz spreyleri, boğaz pastilleri ve bol sıvı kullanılması önerilmektedir. Dinlenme, bademcik enfeksiyonları için ilaç kadar önemlidir ve hastalar yatakta tutulmalıdır. Kas ağrısı bademcik iltihabının yaygın semptomlarından biri olduğu için hastalar kendilerini çok zayıf ve yorgun hissedebilirler. Boğaz ağrısı, tedavi sırasında insanların yemek yemesini veya içmesini zorlaştırabilir. Sıvı kaybı, hastalığın iyileşmesini geciktirebilir. Bu nedenle dondurma özellikle yaz aylarında yenebilir, bu da yutma güçlüğüne yardımcı olur.

Sinüzit

En sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarından biri sinüzittir. Sinüzit enfeksiyonu akut ve kronik olarak ikiye ayrılabilir. Ani baş ağrısı, yüzde dolgunluk, yeşil burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve balgam, boğazda öksürük ve ağız kokusu şikayetleri ile akut enfeksiyon seyreder. Kronik sinüzit enfeksiyonunda kalıcı burun tıkanıklığı, baş ağrısı, burun akıntısı ve düşük yaşam kalitesi vardır. Günümüzde sinüzit teşhisi çok kolay hale gelmiştir. Endoskopik muayene sırasında burnun içi incelenir ve burun akıntısı bize bu konuda bilgi verir. Endoskopik inceleme yeterli değilse bilgisayarlı tomografi ile hastalığın% 100’ü teşhis edilir. En yaygın nedenler burun alerjileri, alerjik rinit, burun tıkanıklığı, kaşıntı, akıntı ve koku kaybıdır. Alerjik salgılar, şişlik nedeniyle sürekli olarak alerjiler salgılandığı için sinüsleri tıkayarak iltihaplanmaya neden olur. Hafif tıkanma alerji ile birleştiğinde hemen sinüzite dönüşebilir. Sinüzit enfeksiyonu tüm yaş gruplarında görülür. Özellikle çocuklarda sinüsler tam gelişmediği için çocuklarda görülen sinüzit kısaca rinit olarak adlandırılır. Alerji hastaları normal insanlara göre üç kat daha fazla burun enfeksiyonuna sahiptir. Sinüzit nedenleri arasında bir diğer önemli faktör de burundaki kemiklerin eğriliği, sonradan oluşan konka ve konkaların büyümesi sinüzite neden olabilmesidir. Sinüzit öncelikle ilaçlarla tedavi edilir. Yeterli zamana ve ilaç tedavisine rağmen yanıt vermeyen hastalarda cerrahi seçenekler de düşünülebilir. Günümüzde sinüzit ameliyatı, hastalara büyük bir rahatlama sağlayan çok güvenli ve sık yapılan bir ameliyat türüdür. Sinüsler kemiklerle çevrili olduğu için ilaç tedavisi yeterli olmayabilir. Bu nedenle poliklinik ameliyatı burun deliklerinden dışarıdan herhangi bir kesi yapılmadan rahatlıkla yapılabilmektedir.

Grip

Grip (grip), genellikle kış aylarında zirve yapan virüslerden kaynaklanır. Grip hastaları kas ağrısı, ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, sulanma, öksürük ve terlemeden şikayetçidir. İnfluenza tedavisinde influenza virüslerinin ilk ilaç tedavisi yapılmaktadır. Bu durumda yatak istirahati, bol içecek ve burnu temizlemek için müstahzarlar, öksürük kesiciler, şuruplar ve boğaz pastilleri kullanılır. Bazı durumlarda bu tedaviler yetersiz kalıyor ve hastalık üst solunum yolundan yani burun ve boğazdan akciğerlere yayılarak akciğerlerde zatürreye neden olabiliyor. İnfluenza virüsü genellikle diğer hasta insanlarla yakın temas yoluyla bulaşabilir ve havadaki damlacıklar yoluyla çocuklardan ebeveynlere veya iş arkadaşlarına, toplu taşıma araçlarından veya halka açık yerlerden bulaşabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir