Tüp Bebek Tedavisinin Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Yumurtaların toplanması:

Yumurtaların toplanması döl yolundan yapılan ultrason yardımı ile ameliyathanede gerçekleştiriliyor. Ultrason cihazının ucuna yerleştirilen bir iğne ve iğneye bağlı elektronik bir pompa aracılığıyla yumurtalar toplanıyor. Yumurtaların toplanması aslında oldukça basit bir cerrahi işlemdir.tüp bebek tedavisi, tüp bebek hazırlığı, tüp bebek tedavisi

Aşılama, döllenme ve embriyo gelişimi:

Yumurtalar toplandıktan sonra laboratuvardaki mikroskoplar ile inceleniyor ve her biri olgunluğuna göre derecelendiriliyor. Bir yumurtanın olgunluğu, spermin aşılama zamanını belirliyor. Yumurtaların toplandığı gün, erkek eş mastürbasyon yolu ile meni veriyor.Menideki ileri hareketli spermleri diğer ölü veya güçsüz spermlerden ayırmak için birkaç değişik sperm hazırlama yöntemi kullanılıyor. Bu hareketli spermler toplanan yumurtalar ile birlikte özel besi yerleri içeren kaplara yerleştiriliyor. Bu kaplar anne vücut ortamına ayarlı bir cihazın içinde saklanıyor.Döllenme 15-18 saat sonra tamamlanıyor. Döllenmeden 12 saat sonra döllenmiş yumurta yani embriyo iki hücreye bölünüyor ve hücre sayısı artarak gelişimini sürdürüyor. Embriyo sözcüğü oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. 44-72 saat sonra iki-sekiz hücreli embriyo annenin döl yatağına yerleştirilmeye hazır oluyor.

Embriyonun döl yatağı içine yerleştirilmesi:

Tüp bebek ve mikroenjeksiyon tedavilerinde bir sonraki basamak elde edilen embriyoların döl yatağı içine yerleştirilmesi oluyor.Gelişmiş embriyoların kaliteleri değerlendirilerek uygun sayıda embriyo yerleştirme çubukçuğunun içine almıyor. Bunun ucu döl yatağının boynundan içeri yönlendirilerek embriyolar döl yatağı içine bırakılıyor. Tüm yerleştirme işlemi toplam 10- 20 dakika kadar sürüyor. Yerleştirme sonrasında anne adayına iki saat yatak istirahati öneriliyor. Embriyo yerleştirmesinden 10 gün sonra alman kan örneğinden yapılan hormon testi ile gebelik tespit ediliyor.

Yardımcı üreme tekniği yöntemlerinden tüp bebek tedavisinin dünyada 30, Türkiye’de ise 20 yıldır uygulandığım söyleyebiliriz. Bu güne kadar bütün dünyada 6 milyonun üzerinde bebeğin tüp bebek yöntemi ile dünyaya geldiği ileri sürülmektedir.Genel olarak tüp bebek yöntemi olarak adlandırılan bu tekniklerin ilk kez başarılı şekilde uygulanması, İngiltere’de gerçekleştirilmiş ve Louise Brown adlı bebekl979 yılında dünyaya gelmiştir. Takip eden yıllarda teknikler daha geliştirilerek, yeni ilaçlar uygulanmaya başlanmış ve dünyada binlerce merkezde 150 bin üzerinde çift, bu metotların uygulanmasıyla çocuk sahibi olmuşlardır.Türkiye’de yılda kabaca 40 bin dolayında tüp bebek uygulamasının, sağlık bakanlığınca sertifikalandırılmış, 105 tüp bebek merkezinde yapıldığı bildirilmektedir. Tüp bebek uygulamasında çoğu zaman, çoğul gebelikler nedeni ile erken doğumlar görülmektedir.Bebeklerin doğum zamanı, kilosu gibi etkenlere bağlı olarak, sağlıklı yaşatılabilmesi için günleri bazen de haftaları gerektiren özel bakım uygulamasına ihtiyaç duyulabilir. Gebelerde çoğul gebeliklere bağlı erken doğumlar düşük kilolu bebeklerin doğumu bebeklerin yaşamım tehlikeye sokabilmektedir. Çoğul gebelikler kişilere veya devlet hastanelerinde devlete önemli ekonomik, toplumsal ve ruhsal yükler getirmektedir.Tüp bebek tedavisi ile oluşan gebeliklerde, % 30’un üzerinde ikiz gebelik ve % 10 dolaylarında üçüz gebelik görülmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir