Tesettür kıyafeti alırken nelere dikkat edilmeli?

Dinimiz, belirli bir kıyafet şeklini emretmediğinden, dahası, İslami kurallara uygun giysiler yer ve zaman – mevsim bakımından farklılık gösterebildiğinden, tesettür kıyafeti konusunda da katı kurallar yoktur. Tesettür kıyafetinin her şeyden önce avret yerini örtmesi ve bakanları tahrik edecek incelikten ve/veya kısalıktan uzak olması gerekir. Kadınlar için bu ölçüt, yüz, el ve ayaklar dışında kalan tüm vücuttur. Dolayısıyla ilk ölçümüz bu olmalıdır: Tesettür kıyafeti yüz, el ve ayaklar dışında kalan tüm vücudu kaplamalı, bakanları tahrik edecek nitelikte kumaştan imal edilmemeli ve yine aynı sebeple ince (içi gösterir) nitelikte olmamalıdır. Kadının tenini belli etmeyen, bol kesimli giysiler tercih edilmelidir.tesettür kıyafetlerde dikkat edilmesi gerekenler, tesettür kıyafet satın alma, tesettür ürünleri satın alma

Bunun yanı sıra, tesettür kıyafeti için kumaş kalitesi büyük önem taşır. Kumaş pürüzsüz olmalı, kırçıllı olmamalıdır. Mevsimsel değişikliklerden olumsuz etkilenecek maddelerden (naylon gibi) imal edilmiş kumaşlardan kaçınılmalıdır. Renk konusunda dinimizin emrettiği veya uygun gördüğü bir tercih yoktur. Ancak özellikle teni göstermemesi ve sıcak, güneşli havalarda daha rahat kullanılması nedeniyle siyah renk tercih edilmektedir. Kumaşın kalıbı da önemlidir. Vücudun belirli yerlerinde sıkma yapmayacak, vücut hatlarını belli etmeyecek bol kesimli kalıplar tercih edilmelidir. Ayrıca, tesettür kıyafeti tam bir örtünme sağladığı için, boy orantısı da dikkate alınmalıdır.

Bunun yanı sıra unutulmamalıdır ki, tesettür kıyafeti sadece giyim kuşamdan ibaret değildir. Tesettür ile amaçlanan şey, yukarıda belirttiğimiz gibi karşı cinsi tahrik etmekten kaçınmaktır. Bu da sadece kıyafet ile değil, belirli davranış şekilleri ile sağlanır. Tesettür kıyafetini tercih eden kadın ve erkekler, bakışlarını kontrol altında tutmalı, ölçülü konuşmalı ve ölçülü yürümelidir. Zira karşı cinsi tahrik edecek şekilde işveli konuşan, tahrik edici şekilde yürüyen ve bakışlarına hâkim olmayan kimselerin tesettür kıyafetine girmelerinin hiçbir anlamı yoktur. Sadece kendini kandıran bu kişiler, hesap verme günü geldiğinde büyük zorluk yaşayacaklardır. Tesettür kıyafetini tercih eden erkek ve kadınların anlaması gereken şey şudur ki, tesettür, dinimizin kurallarından sadece biridir. Diğer kurallara uymayıp sadece tesettür kıyafeti şartına uymak, ne dinimizle ne de ahlakla bağdaşmaz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir