TESETTÜR BAŞÖRTÜSÜ NASIL BAĞLANIR?

Tesettürlü bayanların olmazsa olmazıdır başörtüleri. Tesettürün icabı olan saçı örtmeyi mümkün kılan bir yardımcıdır tesettürlü bayanların gözünde. Aynı zamanda kıyafetlerini tamamlayan, şıklık katan bir ayrıntıdır. Fakat başörtüsü nasıl bağlanır ya da en doğru bicide nasıl bağlanmalıdır? Etrafımızda birbirinden farklı bağlanmış olan başörtü çeşitlerini görürüz fakat bazen nasıl bağlandıklarını ilk bakışta fark edemeyiz. Yaygın olan bağlama çeşitlerinden birini tercih edebileceğiniz gibi tesettürün kurallarına bağlı kalmak koşuluyla kendi başörtü bağlama yönteminizi yaratmanız da mümkündür.

Başörtü Bağlama Modelleri İle Değişik Tarzları Deneyin

Tesettür başörtülerinin şekilleri Tesettür başörtülerinin şekilleri, tesettür başörtü ürünleri, tesettür başörtüsüBaşörtü bağlamasına geçmeden önce bayanların mutlaka bone ve de toplu iğne temin etmeleri gerekir. Bone, başörtünün altına takılarak alın kısmından, yanağa yakın yerlerden veya ense civarından saçların gözükmesini engellemek, saçları toplamak amacıyla kullanılır. Ayrıca direkt saçın üzerine bağlanan başörtü, bone üzerine bağlanana göre daha fazla kayma yapacak ve bozulacaktır. Toplu iğne ise başörtünün kaymasını ve de şeklinin bozulmasını önlemek için kullanılır. Aksi halde tesettürlü bayanlar dışarı çıktıklarında zor durumda kalacak, sürekli başörtülerini düzeltmeye çalışmak zorunda kalacaklardır. Tesettür başörtülerinin şekilleri birbirinden farklı olabilir. Kare biçiminde de olabilirler uzun dikdörtgen şeklinde de fakat uzun dikdörtgen şeklindeki şal ve başörtüleri bayanların örtünmesini kolaylaştırdığından daha kullanışlıdır. Tesettür başörtü ürünleri bağlanmadan önce ilk olarak bone takılır ve başörtüsünün bir kısmı içine doğru katlanır.

Başa yerleştirildikten sonra her iki ucu da eşit uzunlukta omuzlardan sarkacak şekilde başa yerleştirilir ve alın kısmından ya da ense kısmından hiçbir saç telinin gözükmediğinden emin olunur. Daha sonra önce çene altından daha sonra da başın üstünden toplu iğneyle iğnelenir. Böylece başörtüsünün kayması engellenmiş olunur. Daha sonra kişi kendi tercihine göre yanlardan sarkan iki tarafı toparlayabilir. Örneğin her iki taraf da çapraz şekilde boynun arkasında alınabilir. Bu tarz genelde şallarda kullanılan bir tarzdır. Ya da boynu sıkı bir biçimde saracak şekilde başörtüsünü boyna dolayarak arkada ya da tercihe göre sağ ve sol tarafta uçlar birleştirilerek bağlanabilir veya iğne yardımıyla tutturulabilir. Başörtüsünü takarken bir ucu daha uzun bırakarak daha sonra tesettür başörtüsünün bir tarafını başın üzerine dolayıp yine uçları bağlamak ya da birleştirmek de mümkündür.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir