Sürekli Sulanan Gözler Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Gözlerimizde bulunan bezlerin ürettiği sıvıya gözyaşı deriz. Gözyaşı, yabancı maddelerin gözümüze girmesini engellediği gibi bazı durumlarda kuruyan gözlerimizin de nemli kalmasını sağlar. Gözyaşı sıvısı, gözyaşı kanalları vasıtasıyla dışarı atılır ve beraberinde göz içine girmiş yabancı maddeleri de götürür. Bir nevi temizlik yapar. Bu kanalların tıkalı olma durumlarında, gözyaşı dışarı akmayacak ve göz içerisinde birikip bizi rahatsız edecektir. Bu durumun uzaması gözlerimizde oluşacak daha ciddi rahatsızlıklara yol açacaktır. Göz sağlığı önem taşıyan konular arasında yer alır. Bundan dolayı hizmet alacağınız doktorun da alanında uzman olması büyük önem taşır.göz sulanması nedenleri, göz neden sulanır, sulanan göz tedavisi

Göz Sulanmalarının Sebepleri Nelerdir?

 Göz kanallarının tıkalı oluğu ya da çok fazla çalışması göz içinde sıvı birikimine yol açacaktır. Alerjik reaksiyon gösteren gözlerde de bu durum aynıdır. Polen, toz, dışarıdan gelecek bir darbe ya da vücudun tanımadığı ve zararlı saydığı her hangi bir yabancı madenin göze girmesi, sinüzit, gözlerin aşırı yorgun olması ve gribal enfeksiyonlar da gözyaşı bezlerini harekete geçirecektir. Ayrıca kullanılan kontak lenslerde göz sulanmalarına yol açabilir. Göz sulanması çocuklarda daha çok görülür. Erken teşhis burada önem taşır. Çocukta böyle bir şey gördüğünüzde mutlaka hekimden destek almanız yararınıza olacaktır.

Göz Sulanması Çözümü Var mı?

Gözlerimizin sulanmaya başlaması ve bunun 2 günden fazla sürmesi, uzman bir doktora gitmemizi gerektirir. Yapılan tetkiklerle sulanma sebebine bakılır. Genellikle Doktor tavsiyesiyle verilen göz damlaları tedavi yöntemidir. Sulanmanın sebebine bağlı olarak, Antibiyotik içerici damlalarda tedavi yöntemi olabilir.  Gözlerimizin sulanmasının yanında kaşıntı, yanma, batma gibi durumlarda süregeliyorsa, mutlaka bir göz doktoruna gidilmeli ve verilecek olan tedavi yöntemine harfiyen uyulmalıdır. Bir diğer dikkat edilecek durum bebeklerdir. Bebeklerde gözyaşı kanallarının gelişimi ilk yılda tamamlanır. Aşırı göz sulanması, göz tansiyonunun habercisi olabileceği gibi acilen bir doktora göstermeniz doğru olan bir davranıştır. Hekimin önerdiği tedavi mutlaka uygulanmalıdır. Bu sayede kısa süre içerisinde sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Elinizi gözünüze sürmekten kaçınmalısınız. Eldeki mikroplar göze zarar verecektir. Bu konuda titiz olmanız gerekir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir