Sünnet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilindiği üzere müslüman toplumlarında uygulanan en önemli geleneklerden biri de hiç kuşkusuz ki sünnet geleneğidir. Erkeklerin buluğ dönemlerinde hayata geçirilebilen bu uygulamanın aynı zamanda birçok faydalarının bulunduğunu biliyor muydunuz? uzmanların gerçekleştirdiği birçok açıklamalara göre sünnet uygulamasının bireylerin genel sağlığı ve ruh sağlığı üzerinde birçok faydalar yarattığı ortaya çıkmıştır. Peki sünnetin başlıca faydaları nelerdir? dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu konumuz hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunalım.sünnet, sünnet ile ilgili bilgiler, sünnet hakkında

Sünnetin Başlıca Faydaları Şunlardır;

  • İdrar yollarında meydana gelen birçok sorunların giderilmesini sağlamaktadır.
  • Bireylerin enfeksiyon kapma riskini minimuma indirmektedir.
  • Bireylerin genel ruh hallerinde ciddi anlamda olumlu etkiler bırakmaktadır.
  • Özgüven duygusunun gelişmesini sağlamaktadır.
  • Prostat hastalığının oluşumunu engelleyebilmektedir.
  • Erkeklik hormonunun daha iyi çalışmasını sağlayabilmektedir.
  • İdrar yollarında kanın hızlı bir şekilde akmasını sağlamaktadır.
  • Cinsel organ içi iltihaplanma riskini minimuma indirmektedir.

Yukarıda da görüldüğü üzere sünnetin birçok faydaları bulunmaktadır. Dolaysıyla bu nedenle uzmanlar sünnetin mutlak olarak yerine getirilmesi konusunda hemfikirdir. Bununla birlikte İslam inancına göre de oldukça önemli bir konu olan sünnet uygulamasının yine en belirgin faydalarından biri de eşler arası cinsel ilişkide önemli bir role sahip olmasıdır. Yapılan birçok araştırmalara göre sünnet olmayan bireyler sünnet olan bireylere oranla eşleri arasında çok daha fazla sorunlar yaşayabilmektedirler.

Peki Sünnetin Bilinmeyen Başka Faydaları Nelerdir?

Sünnetin bilinmeyen birçok faydaları bulunmaktadır.Sünnetin pek bilinmeyen faydalarından biri de bireylerin genel psikolojileri üzerindeki olumsuz etkileridir. Günümüzde özellikle de geç yaşlarda sünnet olan bireyler uzun bir süre başta depresyon hastalığı olmak üzere bazı psikiyatrik hastalıklara yakalanabilmektedirler. Bu nedenle uzmanlar erkeklerin buluğ çağlarına geldikleri zaman mutlak olarak sünnet ettirilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler.

Bununla birlikte özellikle 18 yaş sonrası sünnet olan bireylerde yine çeşitli psikolojik travmalar söz konusu olabilmektedir. Dolaysıyla uzmanlara göre bireylerin sünnet ettirilmesi konusunda en büyük görevler doğal olarak anne ve babaya düşmektedir.

Günümüzde Sünnet Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Eski dönemlere göre günümüzde sünnet uygulaması son sistem cihazlar sayesinde gerçekleştirilmektedir. Acısız ve ağrısız bir tedavi yöntemi sunan bu son teknolojik sünnet cihazları sayesinde bireyler herhangi bir ağrı ve acı hissetmemekte ve yalnızca birkaç dakikalık bir işlem sonrasında sünnet uygulaması başarıyla tamamlanmaktadır.

Beğenebileceğiniz diğerleri...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir