Sporun Sağlığa Faydaları

Spor fiziksel, bedensel, zihinsel aktivitelerin bir araya gelerek bireylerin hayatlarını ve yaşamlarını daha sağlıklı, kaliteli ve nitelikli bir hale getiren bir amaca yönelik olarak yapılan hareketlerin genel adı. Kişilerin tekil olarak yapabildikleri spor, grup halinde de yapılabiliyor.

Spor kendi içerisinde birçok farklı dala göre ayrılıyor. Her birey gerek fiziksel gerekse ortam ve imkân şartlarına göre kendisine en uygun spor dalını seçerek aktivitelerini o spor dalı üzerinden gerçekleştirebiliyor.sporun faydaları, sporun sağlığa faydaları, sporun hayata kattıkları

Fakat en temelde bakıldığında yapılan yavaş ve tempolu yürüyüş de spor sayılmakta.

Spor, yaz sporları ve kış sporları olarak da kendi içerisinde bildiğiniz üzere dallara ayrılıyor.

Sağlıklı yaşam için hem vücudunuzu, hem hayatınızı hem de zihninizi belirli bir disiplin içine sokmak için profesyonel olarak olmasa da bir spora yönelmek bireyin yaşamı içerisinde kendisine yapabileceği en büyük iyiliklerden bir tanesi üstelik.

Dilerseniz aslında bizler için bu kadar önemli olan bu aktivitenin sağlığımıza faydaları neler beraber inceleyelim.

Hastalık direncini yükseltir, daha dayanıklı bir vücuda sahip olmamıza aracı olur. İskelet ve kas sistemi güçlenir.

Spor bedensel fayda haricinde ruhsal olarak da bireye iyi gelmektedir. Daha mutlu, daha pozitif bir yaşamınız olur. Öz güven duygusunu tetikler.

Kilo kaybetmenize yardımcı olur. Spor yaparak daha fit bir vücuda sahip olursunuz.

Daha esnek daha formda bir vücut sağlıksal açıdan sizi daha güçlü kılar. Yaşam kaliteniz yükselir.

Hafızanız güçlenir. Spor yapmak stres seviyenizi düşürür. Bu sayede daha zinde hissedersiniz ve arınmış bir hafızaya sahip olursunuz.

Vücudunuz doğru kompozisyona kavuşur. Özellikle düzenli yapılan spor bedeninizde azami düzeyde olması gerek kas ve yağ kütlelerini dengeye sokarak daha sağlıklı bir yaşama ve görüntüye sahip olmanızı sağlar.

Bu sosyal faydaların haricinde metabolizmasal ve biyolojik olarak da birçok getirisi olan spor;

Kalp krizi riskini azaltır, eklem problemlerine iyi gelir (tabi doğru egzersizler ile), Bağışıklık sistemini güçlendirir, daha sağlıklı bir Akciğere sahip olmanızı sağlar, Yüksek tansiyonu önler, iyi kolesterol değerlerini yükseltir.

Özetle daha sağlıklı ve zinde bir yaşam için Spor yapmak yaşamanız boyunca kendinize kazandırabileceğiniz en güzel alışkanlık.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir