Sporcu Beslenmesi

Her bireyin kendi yaşam alışkanlıkları, sağlık sorunları veya mevcut olan sağlıklı durumunu koruması amacıyla kendisine özel bir beslenme programı uygulaması şarttır. Bu anlamda sporcu beslenmesi de içeriği ve yapılışı açısından fark göstermektedir. Hayatlarında merkez olarak sporu gören ya da profesyonel olarak sporla ilgilenen insanların sporcu beslenmesi ile besin takviyesi sağlaması şarttır. Gıda seçimi ve tüketimi açısından sporcu beslenmesi büyük farklar göstermektedir. Temelinde protein ağırlıklı olması ile birlikte daha pek çok detay ile dikkat çeker. Sporcu beslenmesi doğru bir şekilde yapılabilmesi, en az uygulanışı kadar önemlidir. Çünkü günümüzde sporcu beslenmesinin nasıl yapılması konusunda insanlar yanlış yargılara da varabilmektedir.sporcu beslenmesi, sporcu nasıl beslenmeli, sporcu beslenmesine dikkat

Sporcu Beslenmesinin Farkları

Diğer beslenme alışkanlıkları ve diyet programlarında olduğu gibi sporcu beslenmesi için de mutlaka bir diyetisyen uzmanlığına başvurulması beklenir. Bir sporcunun herhangi bir insana göre neden daha fazla beslenmesi gerektiği ve nasıl besinleri mutlaka programına dahil etmesi gerektiği gibi önemli konularda diyetisyenden bilgi almak en önemlisidir. Sporcu beslenmesi içerisinde yağ içerikli ürünler çok az şekilde sıralanır. Yalnızca sağlıklı yağlar ve sağlıklı karbonhidratlar ile enerji alınmasına dikkat edilir. Vücudun ağırlaşmasına neden olacak hiçbir gıdaya yer verilmez. Bu nedenle sporcu beslenmesi birçok insan için daha zorlayıcı olduğu düşünülmektedir. Yapılan sporun niteliğine göre kimi sporcu beslenmelerinde daha fazla karbonhidrata yer verilmesi de söz konusudur. Bu nedenle genel bir sporcu programından da bahsetmek mümkün olmayacaktır. Bu noktada da diyetisyenden bilgi almanın önemi vurgulanabilir.

Sporcu Beslenmesinde Neler Var?

Sporcu beslenmesinin içinde hindi ve tavuk gibi sağlıklı beyaz et, yumurta gibi sağlıklı tavuk ürünleri, süt ve süt ürünleri, yeterli miktarda kırmızı et, bol miktarda yeşil sebze ve kaliteli karbonhidratlar mutlaka bulunmalıdır. Aynı zamanda balık ve sağlıklı yağlar ile desteklenmelidir. Tamamı organik olacak şekilde vücudun ihtiyaç duyduğu proteini tamamlamak amacıyla bazı protein takviyeleri de alınabilir. Bu konuda mutlaka sağlıklı ve doğal içerikli ürünlere yönelim sağlanmalıdır. Spor sonrasında yorulan ve yıpranan kasları onarmak için protein almak sporcu beslenmesinde şarttır. Aynı zamanda sağlıklı sıvılar ile sporcu beslenmesi sıvı açısından da desteklenmesi beklenmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir