Spor öncesi ve ya sonrasında yapılması gereken 7 unsur

Spor yapmadan önce kesinlikle karbonhidrat ve protein içeren ortalama 250 kalorilik bir öğün yemeyiniz. Özellikle sabah aç karnına spor yapmak vücudunuzda yağ yakımı yapmayacağı gibi gerekli protein ile karbonhidrat vücutta olmadığı için kaslara yüklenme olur sizi zor durumda bırakabilir. Mesela bir su bardağı muzlu süt içmek spor öncesi yeterli olur. Gün içerisinde kesinlikle öğün atlamayın ve öğünlerinizi tıka basa yemek yerine ara öğünlerde oluşturarak az ama ortalama 3 saatte bir şeyler yemeye çalışacak şekilde kendinizi ayarlamanız gerekir. Böylelikle kan şekeri seviyenizi düzenlemiş olursunuz ve böylelikle metabolizmanız sürekli çalışmaya devam eder.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

spor, protein, ısınma hareketleriİş çıkışı spora gidenlerdenseniz o zaman büyük bir sorun ile karşı karşıyasınız demektir, çünkü akşam yemeği yenmesi gerekmektedir. Yemek yendikten sonra direkt spora gitmek mide kramplarına neden olabileceği gibi rahat şekilde spor yapmanızı da engelleyebilirsiniz.  Spordan gelince yemek yerim diye sakın ha düşünmeyin kilo vermek yerine kilo almaya neden olabilirsiniz ve verdiğiniz çabalar boşuna gitmektedir. Bunu engellemek için iş çıkışı olmadan kepekli bir sandviç yapabilir bir bardak ayran ile içiniz. Ya da spordan sonra sadece protein ağırlıklı et, balık ve ya tavuk gibi besinler tercih edilebilir. Spor salonunda çalışıyorsanız spor öncesi ve ya sonrası mutlaka yapmanız gereken davranışlar; spora başlamadan önce ısınma hareketlerini yapmak ve spor sonrası yoğun tempodan çıkınca soğuma hareketlerini yapınız. İlk olarak ısınma hareketlerini yapmazsanız herhangi bir ağır aktivite sonrası burkulma incinme ve ya eziklik oluşabilir ve bu da ileri ki günlerde spor yapmanıza engel olmaktadır.

Spordan Sonra Nasıl Yiyecekler Yemeliyiz?

Spor bittikten sonra ise soğuma hareketleri yapmak da, aniden fiziksel aktivitenin kesilmesi sonucu oluşacak özellikle kaslardaki hamlığı engelleyecektir. Spor yapıyorum nasılsa diyerek kesinlikle önünüze her gelen yiyeceği yememeye özen gösteriniz. Zaten kalori yaktım diyerek spor çıkışı soluğu hamburgercide alırsanız kilo vermek yerine kilo alınır. Çünkü yaktığınız kaloriyle bu tarz yiyeceklerin kalorisi aynı olmadığı gibi neredeyse bu yiyecekler iki üç kat fazla kaloriye sahiptirler.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir