Propolis Hakkında Merak Edilenler

Propolis, arılar tarafından bitkilerin tomurcuk ve gövdelerinden toplanan reçineli maddelerin işlenmesiyle üretilen bir arıcılık ürünüdür. Arılar, kovanı mikroorganizmalardan ve dış etkenlerden korumak için kovandaki çatlakları onarmak için propolis üretirler. Arılar propolis üretirken genellikle kavak ve çam reçinesini tercih ederler.

Propolis içeriği konusunda sistematik araştırma yapan arılar; E reçine, 0 mum, fenolik bileşikler ve %5 mineral ve vitamin üretirler. Arıların mucizesi propolisin de arıların kovanlarını temiz tutmak için ürettikleri bir madde olduğunu unutmayın. Bu nedenle propolisin antibakteriyel özelliği ön plana çıkmaktadır.propolis ile ilgili merak edilenler neler, propolis ne işe yarar, propolis nasıl tüketilmeli

Arı tutkalı olarak da adlandırılan propolis, sağlığımız için faydalı birçok vitamin ve mineral açısından zengin bir besindir. propolis; Antiseptik, antienflamatuar, antioksidan, antibakteriyel, antimikotik, antifungal, antiülser, anti-kanser ve immünomodülatör etkileri için de çok faydalıdır.

Propolisi nasıl kullanmalıyım?

propolis; Ağızdan alınabilir veya ihtiyaca göre cilde sürülerek ağız bakım ürünleri ile kombine edilebilir. Propolis yemenin bir zararı yoktur ancak arılara veya arı sütüne alerjisi olan kişilerin tüketmemesi gerektiğini hatırlatalım. Alerjik reaksiyonu olanların yanı sıra hamileler, astım hastaları, kanama bozukluğu olanlar ve yakın zamanda ameliyat olmuş kişiler propolis kullanmaktan kaçınmalıdır. Propolis gibi bitkisel ve doğal ürünler kullanırken dozajın son derece önemli olduğunu biliyoruz. Ancak şu anda propolis için uygun bir doz aralığı belirlemek için yeterli bilimsel kanıt bulunmadığına dikkat edilmelidir. Bu ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayınız.

Doğrudan tıbbi kullanım için propolis özleri; Bu durum standardizasyonun olmaması, formülün doğru tanımlanamaması, en kullanışlı uygulama yönteminin bilinmemesi, ne zaman kullanılması gerektiğinin net olarak bilinmemesi, kullanım süresinin tam olarak bilinmemesi gibi büyük zorluklar yaratmaktadır. .

Elde edilmesi oldukça zor olan propolisin çevredeki çoğu ağaç ve çiçekten elde edilemediği, yılın farklı zamanlarında hasat edildiği, arıların genetik yapısı ve hasat edilen propolisin bazı değişikliklere uğradığı söylenebilir. Propolisin zor koşullarda elde edildiğini söyleyebiliriz.

Propolisin sağlığa faydaları nelerdir?

Ağız Sağlığına İyi Gelir… Antibakteriyel bir yapıya sahip olan propolis, ağız bakım ürünleri ve diş macunlarında yaygın olarak antiseptik olarak kullanılmaktadır. Ameliyat, enfeksiyon veya kemoterapi sonrası ağız içi yaraların iyileşmesini hızlandırmak için kullanılır.

Dermatolojik bakımda etkili… Dermatolojide yaygın olarak kullanılan propolis; Anti-alerjik, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklerinden dolayı cilt bakım ürünlerinde çok etkilidir. Propolis, diyabetik ayak ülserlerinde ve hızlı yara iyileşmesi için alternatif bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Ek olarak, akne vulgaris tedavisinde propolis kullanılır.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları… Propolis, soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi sağlık sorunlarına yardımcı olabilir. Propolisin bağışıklık sistemi için çok etkili olduğu, iltihaplar ve enfeksiyonlar için güçlü bir şifacı olduğu ve ayrıca vücudun direncini arttırdığı bilinmektedir. Ancak mutlaka doktor kontrolünde tüketilmesi gerektiğini unutmayın. Eğer tıbbi amaçlı kullanacaksanız mutlaka bir uzmana danışarak kullanmalısınız.

Jinekolojik sorunlar için faydalıdır… Özellikle antibiyotik kullanamayan hastalar için mantıklı bir alternatif olan propolis, antibakteriyel ve antimikotik etkileri nedeniyle genital enfeksiyonlarda son derece etkilidir. Propolisin uçuk için merhem olarak kullanılması lezyonların iyileşmesini hızlandırır. Mantar enfeksiyonlarına karşı analjezik özelliğinden dolayı hastaların semptomların erken iyileşmesine yardımcı olur. Vulvovajinal enfeksiyonlar için topikal olarak kullanıldığı da belirtilmelidir. Antibiyotik kullanamıyorsanız propolis en doğal ve faydalı seçenek olacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir