Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Vücuttaki tüm kasları çalıştırarak vücuda esneklik sağlayan pilates, son yılların en popüler egzersizlerinden biri haline geldi. Hem beden hem de ruh sağlığı için pek çok faydası bulunan pilates, düzenli olarak yapıldığında oldukça etkili bir spordur. Özel fitness merkezlerinde veya evde rahatlıkla yapabileceğiniz pilates, hem sağlığını korumak hem de kilo vermeyi teşvik etmek isteyenlerin tercih edebileceği bir egzersizdir. Daha güçlü kaslar ve esnek bir vücut yapısı için kullanılan bu egzersiz aynı zamanda orta bölgede koreye neden olan kaslar için de oldukça etkili bir egzersizdir. Vücudu sıkılaştıran ve yeniden yapılandıran pilatesin sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Pilates, yoga gibi yoğun hareket içermeyen kontrollü pozlarda kullanılır. Yavaş egzersiz grubunun bir parçası olan pilates, düzenli egzersiz ile daha etkili hale gelir. Kolaylıkla temin edebileceğiniz küçük Pilates ekipmanları ile evde rahatlıkla antrenman yapabilirsiniz.

pilates faydaları, pilates nelere iyi gelir, pilates nelere etki eder

Pilates ve Kalp Sağlığı

Pilatesin inanılmaz faydaları nelerdir?

  1. Çekirdek kasları güçlendirir… Pilates, lateral karın kasları da dahil olmak üzere çeşitli hareketlerle yapılır. Bu, her antrenmanda karın kaslarınızı büyük ölçüde sıkılaştırmanıza yardımcı olur. Egzersizin doğru bir şekilde yapılabilmesi için omurganın sabit kalması ve karın kaslarının çalıştırılması gerekir. Derin kaslar olarak bilinen enine karın kaslarına ek olarak, altı bloğu oluşturan rektus abdominis kasları olarak bilinen kasların yüzeysel çalışmasına izin verir.
  2. Kemik Yoğunluğunu Artırır… Genel olarak kemik yoğunluğu denilince akla ilk gelen kuvvet antrenmanı olsa da, Pilates bu konuda şaşırtıcı bir şekilde çok başarılı olmuştur. Dinamik dokular olarak bilinen kaslar ve kemikler de Pilates egzersizine yanıt verebilir. Yan bacakların ve omuz bıçaklarının çalışması için elastik bantlarla yapılan baskı, kemikler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
  3. Kilo vermeyi sağlar… Haftada ortalama bir kilo vermek istiyorsanız günlük kalori alımınızı 500 kalori kadar azaltmanız gerekir. Yakılan kalori, kişinin kilosuna bağlı olarak dakikada 4 ile 8 arasında değişmektedir. Kilo vermek isteyenler için uzmanların tavsiyesi haftada en az dört gün 45-60 dakika antrenman yapmaktır. Pilates bu durumda uygulanabilecek en etkili egzersiz seçeneklerinden biridir.
  4. Sırt Ağrılarını Giderir… Diyelim ki bel ve bel ağrılarınız varsa 4 haftalık bir Pilates programına ihtiyacınız var. 12 ay boyunca düzenli olarak devam edeceğiniz bu program sayesinde sırt ve bel ağrılarına veda edebilirsiniz. Omurganın güçlendirilmesi için de önerilen pilates, sırt ve duruş ağrılarına neden olan duruş bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur.
  5. Vücut esnekliğini artırır… Pilates egzersizlerinin çoğu aynı düzlemde ileri geri yapılır. Böylece omurgayı esneklikten düzeltmeye ve içten dışa ve yanlara doğru hareket ettirmeye yardımcı olur. Belirli bir düzlemde çalışan kişilerin yaralanma riski azalır ve vücut esnekliği de artar. Hareket kolaylığı ve işte esneklik için ünlü spor markalarının özel teknolojiler kullanan kadın tayt modellerini tercih edebilirsiniz.
  6. Duruşu iyileştirir… Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen akıllı telefonlar, başından kalkamadığımız bilgisayarlar ve sürekli masa başında çalışan kişilerde omurgaya bağlı duruş bozuklukları gelişir. Her egzersizde belirli kas gruplarını çalıştırmak, onları güçlendirmeye yardımcı olur.
  7. Kardiyovasküler sisteme iyi gelir… Pilates egzersizleri sırasında kullanılan karmaşık hareketlerin bir kısmı kalp atış hızını artırırken, yavaş hareketlerin bir kısmı kalp atış hızını yavaşlatabilir. Nabız 120-130’a yükselebilir. Bu, egzersizler arasındaki hızlı geçişten kaynaklanmaktadır. Aynı şekilde, egzersizler arasında yeterli dinlenme molalarının olmamasından da kaynaklanabilir.
  8. Eklem ağrılarını ortadan kaldırır… Eklem ağrılarının en sık nedeni hareketsizliktir. Pilates egzersizleri, aynı pozisyonda uzun süre oturmaktan ve hareketsizlikten kaynaklanan eklem ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Düzenli pilates egzersizleri eklemlerinizi güçlendirmede çok etkilidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir