Otogaz Nedir?

“Otogaz Nedir?” sorusuna verilebilecek en güzel cevap aslında otogazın dünyanın en ucuz yakıtı olduğudur. Otogaz, ucuz olduğu kadar da araçta gayet iyi performans gösteren bir yakıttır. Bunların yanı sıra bilindiği üzere otogaz için “tüpgaz” ve “LPG” isimleri de kullanılmaktadır. LPG sözcüğü, “Likit (Sıvılaştırılmış) Petrol Gazı” sözcüklerinin baş harflerini alarak oluşturulmuştur. LPG, bütan ve propan gazlarının karıştırılmasıyla meydana gelmiştir. Basınç uygulanarak sıvılaştırılır. Araç ise bu sıvı hale gelen yakıtı yeniden gaz haline dönüştürerek kullanır.otogaz nedir, otogaz kullanımı hangi noktada, otogaz kullanımı yaygın mı

Otogazın özelliklerinden bahsetmek gerekirse bu özellikleri birkaç madde ile açıklamak mümkündür:

  • LPG tüpün içinde hem gaz halinde hem de sıvı halde bulunmaktadır.
  • Bir araca LPG dolumu yapılırken tüpün üstündeki gaz azalır. Altta bulunan sıvı halindeki LPG ise bir süre sonra buharlaşır ve eksilen yeri doldurur.
  • LPG kolay buharlaşabilen bir gazdır. Diğer yakıtlar LPG kadar kolay buharlaşamamaktadır.
  • LPG kolayca buharlaşabilmesi itibarıyla kolayca da depolanabilen bir yakıt türüdür.

“Otogaz Nedir?” sorusuna daha geniş kapsamlı olarak cevap vermek istersek “Otogazın faydaları nelerdir, otogaz neden çok tercih edilmektedir?” sorularına da cevap vermemiz gerekmektedir.

  • LPG, enjektöre ya da karbüratöre gelirken gaz haline dönüştüğü için LPG ile çalışan bir aracın motoru daha sessiz ve titreşimsiz bir şekilde çalışır.
  • LPG ile çalışan araçlarda depo ve donanım diğer yakıtlarınkine göre daha dayanıklı olduğu için LPG’li bir araç daha güvenlidir.
  • LPG ile çalışan araçlar karbon atığı ve asit bırakmadığı için motorun ömrü uzar ve böylece motor daha rahat çalışır.
  • LPG ile çalışan araçlar atmosfere çok az miktarda zararlı gaz bırakır. Yani LPG doğaya ve insanlara zarar vermeyen bir yakıt türüdür.
  • LPG benzine oranla daha yüksek oktana sahiptir. Bu sayede motordaki yanma daha düzenli olacağı için motorun verimi artar.

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere “Otogaz Nedir?” sorusuna verilebilecek birçok cevap vardır. Otogaz, bu denli iyi özelliklere sahipken ve bu kadar ucuzken sürücülerin otogazı kullanmaması için ne gibi bir sebep olabilir ki?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir