Öksürüğe Bal İle Son Verin!

Balın öksürüğe iyi geldiği konusunda bilimsel bir kanıt bulunmuyor ancak, geleneksel olarak bu amaçla kullanılır. Balın yumuşatıcı etkisi ile aşırı öksürükten tahriş olan boğaza iyi gelir ve kuruluğu, tahrişi azaltarak öksürüğün hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Öksürüğü azaltmak için balı iki farklı şekilde kullanılabilir. 1-2 çay kaşığı balı hiç bir şeyle karıştırmadan yatmadan önce yiyebilir ya da yarım su bardağı sıcak suyla karıştırarak içmelisiniz.öksürüğe çözüm, öksürüğü geçirmenin yolları, öksürüğü ortadan kaldırma

Öksürük ve Bal

Öksürük için bal kullanmayı düşünürseniz kullanılan balın ne çeşit bir bal olduğunun önemli olduğunu unutmayınız. Koyu renkli ve organik balın boğazı daha çok yumuşattığı söylenmektedir. Şekerli bal ise gıcık yapar ve daha çok öksürmenize neden oluyor.

Öksürük İçin Öneriler;

  • Geceleri uyumadan önce 2 çay kaşığı balı yarım bardak ılık sütle karıştırarak uykuyu bölen öksürükten kurtulabilir.
  • Bal ile zencefil kombinasyonu öksürük için oldukça etkili bir çözümlerdendir. Zencefil çayı hazırlamak için ise; 3 dilim taze zencefili ve ya 2 çay kaşığı toz zencefili sıcak suya atarak 4-5 dakika demlenmesini bekleyiniz. Dana sonra ise, 2 çay kaşığı bal ekleyip iyice karıştırdıktan sonra içmelisiniz.
  • Öksürüğünüz gündüz saatlerinde artıyorsa limon ile bal karışımını kullanılmalıdır. 1 limonun suyunu sıktıktan sonra yarım su bardağı suyla birlikte kaynatınız. Karışıma yaklaşık 2 çay kaşığı bal ekleyip karıştırınız. Bu karışımı her defasında 2 çay kaşığı olmak üzere gün boyu, öksürüğün yoğunlaştığı anlarda kullanılabilir.
  • Balın öksürük için bir başka kullanımı da sirke ile karıştırılarak hazırlanan bitkisel kürdür. Şurubu hazırlamak için çeyrek çay kaşığı toz biber ve aynı ölçüde toz zencefili 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı sirke ile 2 yemek kaşığı suyla karıştırınız. Öksürük arttığı zamanlarda bu doğal şuruptan 2 çay kaşığı alınmalıdır.
  • Sonuç olarak ise, bal öksürüğe karşı yaygın bir biçimde kullanılmakta ve öksürükler için balla hazırlanan pek çok reçete bulunmaktadır. Önemli olan öksürüğün şiddeti ile ne kadar uzadığıdır. Çünkü öksürük solunum yolları hastalıkları başta olmak üzere bir çok farklı sağlık sorunun belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu nedenle de ısrarlı öksürük için öncelikle doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir