Neden Yabancı Film ve Dizileri Daha Çok Seviyoruz

Yabancı filmleri ve dizileri daha çok seviyoruz. Çünkü yabancılar bir kurguyu oluştururken tüm olası durumları göz önüne alıyorlar. Oyuncu seçiminden tutun da mekan seçimine kadar her şey ince elenip sık dokunduktan sonra bir projenin parçası halini alıyor. Oysa yerli dizi ve filmlerde ne yazık ki böyle bir durum yok. Bir yönetmenin veya yapımcının yakın arkadaşı, yakın arkadaşının arkadaşı, akrabası vb. hiç olmadık yerlerde görev alabiliyor. Bugün baktığımızda yerli film ve dizi sektöründe sette ter döken çok değerli oyuncuların olduklarını görüyoruz, ancak bir o kadar da rol yapmak aciz oyuncu bulunuyor. İki lafı bir araya getirmeyi başaramayan adamlara başrol verilen bir diziyi sizce kaç kişi izler? İşte sırf bu sebeplerden dolayı dahi birçok diziyi birçok kişi izlemiyor.Yerli filmleri yabancı filmler, yabancı diziler, yerli diziler

Yerli yapımlarda aşk-ihtiras-nefret üçlemesi var olduğu sürece pek umut yok gibi duruyor. Şuanda vizyona giren yerli filmlere baktığımızda türü komedi ise küfür-kıyafet bir senaryo görüyoruz ya da aşklı meşkli bir senaryo karşımıza çıkıyor. Bilim kurgu yok, fantastik bir şeyler yok..Bir dönem biraz yerli yapımlar gelişiyor dedik ki ağzımızın payını aldık. Birkaç yıldan beri bir cin-peri masalı tutturulmuş gidiyor. Korku filmi demek cin-peri demek değildir, ama tabii bunu yapımcılara, senaristlere anlatmak gerek.

Yapılmıyor mu yapılıyor. Yerli bilimkurgu-fantastik türü içerikli diziler yapılmaya çalışıldı. Bu diziler niye devam ettirilemedi. Çünkü halk aşka meşke o kadar alıştırılmış ki insanlar sadece bilimkurgu-fantastik bir şeyler olunca izlemiyor. İllaki masanın üstü boşaltılacak ve Behlül ile Bihter o masanın üstünde mercimek fırında oynayacak! Evet, bunlar da lazım elbette. Ancak birbirinden farklı yapımlar ortaya konulsa da bu gece A dizisi var yarın B dizisi var diye izleyici farklı kanalları gezse olmaz mı? Niye her kanalda yer alan dizide birleri ötekilerin arkasından iş çeviriyor, birkaç liraya alınmış kurusıkı tabancalar 80 dakikalık dizide 45 dakika boyunca ateşleniyor? İşte tüm bu nedenlerden dolayı yabancı yapımlar yerlilere göre genç kuşak tarafından daha çok ilgiyle izleniyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir