Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?

Baş ağrısı çekmeyen çok az sayıda insan vardır. Bu ağrıların pek çok değişik sebebi varken, Migren de çok şiddetli baş ağrılarını ortaya çıkaran bir hastalık olarak, insanlarda oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman mide bulantısı ve kusma ile birlikte gelen bu ağrı nöbetleri, hastanın sosyal hayatını çok olumsuz etkilerken, kişinin 3 gün boyunca herhangi bir faaliyet yapmasını engelleyebilir. Daha çok yaygın olan aurasız migrende çoğunlukla başın tek tarafında etkili olan şiddetli ağrı, henüz gelmeden önce göz bulanıklığı şeklinde haber verir. Çok yaygın hastalıklar içinde yer alan migren hastalığı, erkeklerde yüzde onundan az bir kesimde görülürken, bu rakam bayanlarda iki katına çıkarak, yüzde on yediler seviyesine kadar gelir.migren tedavisi, migren tedavisi yapımı, migren tedavisi nasıl yapılır

Ortalama ortaya çıkma yaşı 20 olarak görünen bu hastalık, nörofizyolojik bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır. Uyku düzensizliği başta olmak üzere, strese bağlı olarak ta tetiklenen bu rahatsızlıkta, hava değişikliği ile bayanların adet durumu ile alakalı olarak ta hastalığın tetiklendiği bilinmektedir. Belli bir standart değeri bulunmayan migren hastalığı, kişiden kişiye göre değişik etkiler gösterirken, bazı kişiler mide ile ilgili olan sorunları çekmeyip, yalnızca baş ağrısı çektikleri görülmektedir. Esas kriz haline gelmeden önce ışığa duyarlılık ve mide bulantısı gibi prodrom adı verilen öncü etkiler yaşanırken, devamında ağrılı dönem başlamaktadır. Çok şiddetli ağrı nöbetlerine sebep olan bu hastalığın, insanların psikolojilerini de kötü yönde etkilediği, hekimlerce söylenmektedir.

Migren Tedavisi

Günümüzde eczanelerde migren ilacı olarak satılan pek çok değişik ilaç olmasına rağmen, bu hastalığı tedavi edecek ilaç henüz üretilememiştir. Hastaların kullandıkları bu ilaçlar ise hastalığın ataklarını geciktirmek ve ağrıları azaltmak için kullanılır. Çoğunlukla karanlık bir ortam ile birlikte kullanılan bu ilaçlar, hastalığın ataklarının daha kolay atlatılmasına imkân tanımaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir