MİGREN NEDİR TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Sıklıkla ataklar hainde görülen migren hastalığı bir tür baş ağrısı rahatsızlığıdır. Bu ataklar halinde gelen ağrı dört saatten yetmiş iki saatlik bir zamana kadar yayılabilir. Önceleri sadece normal bir baş ağrısı olarak migren hastalığı, günümüzde ayriyeten nörolojik bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir. Migren kaynaklı ağrılar çoğunlukla orta ya da yüksek derecededir. Bu ağrı hastanın normal yaşamı üzerinde etki edebilir ve bunun beraberinde hem hastanın hem de hastanın yakın çevresinin yaşam kalitesinde bir düşüş oluşabilir. Çoğunlukla ağrı başın bir bölgesinde ve zonklama şeklinde hissedilir ve nabızla bir atıyormuş gibi duyulur. Bununla beraber mide bulantısı, kusma ile beraber aşırı derecede sese ve ışığa karşı hassasiyet oluşur. Migrenin görülme oranı kadınlarda erkeklere oranla daha fazladır. Kadınlarda görülme oranı %18 civarındayken erkeklerde bu oran %6.5 civarındadır. Fakat erkek veya kadında da aynı şekilde şiddetli ağrı ile görülen migren hastada karanlık bir odada uyuma ve yatma hissi doğurur. Uzun süreli ağrılarla birlikte bu durum hastanın yaşam kalitesine ciddi biçimde zarar verir.migren tedavisi yaptırma, migren nasıl tedavi edilir, migren tedavisinde neler kullanılır

MİGREN HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Genel olarak normal bir baş ağrısı ile migren ağrısını ayırt etmek çok kolay değildir. Fakat bazı ayırt edici faktörler söz konusudur. Ağrıya eşlik eden bir mide bulantısı varsa ve bu bulantı sonucu kusma gerçekleşiyorsa ağrının sebebinin migren hastalığı olma ihtimali artmaktadır. Nabızla bir zonklayarak oluşan bir ağrı hissediliyorsa ve ışıkla sese karşı bir hassasiyet oluşmuşsa da bu durumda da ağrınızın kaynağının migren olması yüksek ihtimaldir. Diğer önemli belirtiler ise ağrının hastanın hareket etmesi sonucu artış göstermesi ve ağrının başın belirli bir bölgesinde gerçekleşmesidir.

MİGRENİN TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜDÜR?

Migren tedavisinde kullanılan bir takım ağrı kesici özellikli ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar tedavinin sağlanması ve hastalığın tamamen kontrol altına alınması için kullanılan ilaçlar değillerdir. Sadece hastanın yaşadığı ağrının şiddetini azaltmak ya da anlık olarak önüne geçmek için kullanılır. Burada tamamen hastanın yaşam kalitesi üzerinde oluşan durumu engellemek amacı vardır. Migren hastalığında bugüne kadar yüzde yüz kanıtlanmış bir tedavi yöntemi bulunamamış ve bu alanda yapılan araştırmalar bu nedenle devam etmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir