Mevsimsel Hastalıklardan Nasıl Korunulur?

İçeride Çok Fazla Vakit Geçirmek Soğuk Algınlığına Neden Olur

Soğuk algınlığı (grip), çeşitli virüslerin neden olduğu hafif bir hastalıktır ve bazı üst solunum yolu şikayetleriyle ilerleyen bir hastalıktır. Hemen hemen herkes yılda bir veya iki kez üşütebilir. Özellikle mevsimsel değişiklikler sırasında sıcaklıktaki ani değişiklikler nedeniyle soğuk algınlığı yaygınlığı artmaktadır. Bu nedenle sonbaharda en çok soğuk algınlığı görülür. İç mekanda daha fazla zaman geçirmek, daha az güneş ışığı kullanmak ve yetersiz havalandırma enfeksiyonun gelişmesini ve yayılmasını hızlandıran faktörlerdir. Hastalık yaş ve cinsiyete bağlı olmamakla birlikte çocukların yetişkinlere göre daha duyarlı olduğu bulunmuştur. Soğuk algınlığı en fazla 7-10 gün olmak üzere tedavi olmaksızın kendiliğinden geçer. Ancak unutulmamalıdır ki hastalık sinüzit, otitis media ve pnömoni gibi komplikasyonlara neden olursa hastanın iyileşmesinin zor olabileceği ve tedavi süresinin uzayabileceği de unutulmamalıdır.mevsimsel hastalıklardan korunma, gripten korunma, gripten nasıl korunulur

Soğuk algınlığı için antibiyotik tedavisi gerekmez; semptom tedavisi uygulanır. Ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler baş ağrısı, halsizlik ve ateş için kullanılabilir. Burnunuzu tuzlu suyla yıkamak ve bol miktarda C vitamini yönünden zengin yiyecekler yemek, soğuk algınlığı için yaygın olarak kullanılan yöntemlerden bazılarıdır. Ayrıca burun spreyleri veya burun damlaları tedavide etkilidir. Dinlenmek ve stresten kaçınmak, vücudun direncini geri kazanmada son derece önemlidir. Sinüzit, orta kulak iltihabı ve zatürre gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilecek soğuk algınlığı durumunda bir hafta sonra düzelme olmadığı ve şikayetlerin yoğunlaştığı fark edildiğinde bir uzmana başvurmalısınız.

Koruma yöntemleri:

  • Kalabalık ve kapalı alanlardan uzak durmaya çalışın.
  • Soğuk algınlığı olan kişilerle yakın temasa geçmeyin.
  • Virüsler, enfekte oldukları yerde hayatta kalabilir. Bu nedenle kişisel eşyalarınızı soğuk algınlığı olan kişilerle paylaşmamaya özen gösterin.
  • Ellerinizi sabunlu suyla sık sık yıkayın.

Yaygın inanışın aksine, grip tedavisinde antibiyotiklere ihtiyaç yoktur.

Grip, grip virüsünün neden olduğu ve tüm dünyayı etkileyen salgınlara neden olabilen viral bir enfeksiyondur. Toplumda genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılır. Genellikle kış aylarında ortaya çıkan grip, yaz sonunda bir salgın olarak kabul edilebilir. Küçük çocukları, vücut direnci azalmış yaşlıları ve hastaları etkilemesine rağmen; Okul, kışla, fabrika ve huzurevi gibi sosyal hayatın olduğu yerlerde virüs daha kolay bulaşmakta ve hastalık hızla yayılmaktadır. Sonbahar ve kış mevsimlerinde sinema ve tiyatro gibi toplu taşıma araçları hastalığın bulaşmasına katkıda bulunur. Grip 4-5 günde yavaş yavaş iyileşmeye başlar ve genellikle bir hafta içinde geçer. Bununla birlikte, sinüzit, orta kulak iltihabı ve zatürre gibi komplikasyonların gelişmesiyle, özellikle hamile kadınlarda, çocuklarda ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde tablo ciddi ve hayatı tehdit edici hale gelebilir. Ayrıca hastayı birkaç gün yatağa bağladığından doğumda ciddi kayıplara yol açar.

Etkili grip tedavisi için önce yatak istirahati önerilir. Tedavide en önemli nokta ateşi düşürmek ve kas ağrısını hafifletmektir. Ateşi düşürmek için parasetamol içeren ilaçlar kullanılır; Yaygın inancın aksine, grip tedavisinde antibiyotiklere ihtiyaç yoktur. Bununla birlikte, yaşlılar ve çocuklar gibi risk altındaki kişilerde bakteriyel süper enfeksiyon gelişirse, bunları tedavi etmek için antibiyotikler kullanılabilir. Yanma ve boğaz ağrısını azaltmak için burun akıntısını, gargarayı, spreyleri, pastilleri ve öksürük şuruplarını azaltmak için dekonjestanlar da kullanabilirsiniz. Bol sıvı tüketmek ve masadan C vitamini açısından zengin yiyecekleri atlamak vücudu güçlendirirken, dinlenmeye ve uykuya odaklanmak da genel halsizlik ve kas ağrısını gidermede çok yardımcı olur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir