Meme Kanseri Hakkında Merak Edilenler

  Akciğer kanserinden sonra en çok karşılaşılan tür olan meme kanseri, meme hücrelerinde meydana gelmektedir. Kadınlarda görülebildiği gibi erkeklerde de görülebilmektedir. Fakat kadınlarda görülme olasılığı her üç kadından biri şeklindedir. Her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Baş edilebilmesi ve tedavinin pozitif olabilmesi için erken teşhis olması gerekmektedir. Erken teşhis o kadar önemlidir ki iyileşme oranını, %96 iyileşme olarak etkilemektedir. Aslında erken teşhis bir tedavi değil hastalıktan korunma yöntemidir. Meme kanserinin kendi içerisinde pek çok çeşidi mevcuttur. Duktal Karsinoma en sık rastlanan çeşididir. Bu çeşit kanserlerde hastalık süt kanallarında başlar. Meme dışındaki alanlara yayılma gösterebilmektedir. Koltuk altındaki lenfatik modüller, yayılmanın sık görüldüğü yerler olup buralar dışında diğer lenf modüllerine de yayılma olabilir. Hatta akciğer ve karaciğere ya da kemiklere yayılma da görülebilmektedir.meme kanseri, meme kanseri için merak edilenler, meme kanserinin sebepleri

Meme kanserine neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat yakalanma oranını arttıran faktörler mevcuttur. Kişilerin ailesinde daha önceden bu kanseri geçirmiş kimse varsa, o kişilerin bu hastalığa yakalanma oranı daha yüksektir. Yaş da önemli bir faktör olup elli yaş üzerinde olanlarda risk artmaktadır. Adet görme durumu da önem taşıyabilir. Kişiler on iki yaşından önce adet görmüşlerse ya da adet görmeleri elli yaşlarından sonra da devam etmekteyse meme kanserine yakalanılma riski fazladır. Kişilerin diğer memelerinde daha evvelden kanserli hücreye rastlanmış olması ve kişilerin hiç gebelik yaşamamaları da hastalığa yakalanma riskini arttırıcı faktörlerden sayılmaktadır. Genellikle tek hücrede başlayan meme kanserinin gelişimi tam olarak aydınlanmış değildir. Fakat memede gerek aileden gelen gerekse hayat içerisinde etki gösteren genler kanser riskini arttırmaktadır. Bu kanser türünde yaş çok önemli bir unsurdur. Yaşı ilerlemiş kişilerde risk arttığı gibi tedavi evresi de zorlu geçmektedir. Yine erken teşhis burada da çok önemli bir role sahiptir. Çünkü risklerin en aza inmesi için en gerekli şey erken teşhistir. Bu sebeple kişiler meme kontrollerini yapmaya vakıf olmalıdırlar. Yirmili yaşlarda özellikle kişilerin kendi kendilerine yaptıkları muayeneler önemlidir. Herhangi bir şişkinliğe rastlanılması halinde uzmana başvurulmalıdır. Tabi kendi kendine yapılan kontroller dışında uzman kişiye de üç yılda bir muayene olmakta her zaman fayda vardır. Yaş kırklara geldiğinde ise üç yıllık süre bir yıla inmelidir. Aynı zamanda iki yılda bir mamografi çekimi yapılmalıdır. Mamografi çekimi elli yaş üstü kimselerde her yıl olacak şekilde yapılmalıdır.

Ele gelen sertlikler, kızarıklık ya da yara oluşumları, şekil değişikliği ve memede akıntı gibi belirtilere rastlanıldığında derhal uzmana görünmek gereklidir. Meme kanserinin evreleri hastalığın boyutuna göre şekillenir. Evreye göre tedavi şekli belirlenir. Kemoterapi, ışın tedavisi, hormonoterapi, radyasyon tedavisi ve mastektomi tedavileri, evreye göre uzman kişi tarafından seçilerek uygulanır. Bazen içlerinden biri, bazen de birden fazlası aynı anda uygulanabilmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir