Meme Kanseri Hakkında Doğru Sanılan Yanlışlar

Deodorantlar meme kanserine neden olmaz

Deodorantların terlemeyi bastırdığına inanılır, bu nedenle toksinler ter yoluyla vücuttan atılamaz. Bu biriken toksinler ayrıca memede, özellikle koltuk altına en yakın üst dış memede kansere bağlı değişikliklere neden olur. Bu kurgusal senaryonun kanıtlanmış hiçbir bilimsel karşılığı veya gerçekliği yoktur.meme kanseri, meme kanseri nedenleri, neler meme kanseri yapar

Balenli sütyenlerin olumsuz bir etkisi yoktur.

Sıkı sütyenlerin, özellikle balenli olanların, meme dokusuna fiziksel baskı yaparak meme kanseri riskini artırdığı düşünülmektedir. Bugüne kadar hiçbir araştırma, vücut dokularımıza uygulanan fiziksel baskının kansere neden olduğunu göstermemiştir. Tıpkı dar pantolon giymenin doğurganlığı etkilemesi gibi, balenli sütyenlerin de göğüs kanserine neden olduğu bilimsel olmayan bir bulgudur.

Doğum kontrol hapları kansere neden olmaz

Doğum kontrol haplarının uzun süredir meme kanseri riskini artırdığı düşünülüyordu. Halen kullanılmakta olan ilaçların hormonal yapıları göz önüne alındığında, hormonu bu seviyede kullanmanın meme kanseri riskini artırdığı söylenemez. Henüz doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda meme kanseri riskinin arttığını gösteren yüksek kaliteli klinik deneyler yoktur.

Kanser, iğne veya bıçakla dokunulduğunda yayılmaz.

Şüpheli bir meme lezyonu için iğne biyopsisi almadan tedavi planlamak ve bunu mikroskop altında tespit etmek artık tıbbi bir hata olarak kabul edilmektedir. Klinik veya radyolojik kanser riski taşıdığına inandığımız ve teşhisin patologlar tarafından yapılması gerektiğine inandığımız her tümör için ultrason, mamografi veya MRI kılavuzluğunda iğne dokunuşunu tercih ediyoruz. Ek olarak, cerrahi erken meme kanserinin tedavisinde ilk adımdır. Yani meme kanserini iğne ile teşhis edip bıçakla tedavi ediyoruz.

Kanser teşhisi konan kadınlar göğüslerini kaybetmezler

Erken dönem meme kanserinin birincil tedavisi cerrahidir. İşimizin büyüklüğü yıllar içinde çok değişti. Otuz yıl önce meme kanseri, üzerindeki deri ve arkasındaki kaslarla birlikte tüm memeyi çıkardı, ancak şimdi hastaların yüzde 90’ından fazlası göğüslerini koruyabiliyor. Meme ameliyatı ancak bu kitle etrafındaki kitle ve sağlıklı meme dokusunun çıkarılmasıyla tamamlanabilir. Yani kanser teşhisi konulan bir kadının memesi artık özel durumlar dışında korunabiliyor ve bu hastalığın tedavisi kabul edilebilir bir estetik sonuçla gerçekleştiriliyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir