Mantar Enfeksiyonunun Önüne Geçme Yolları

Mantar enfeksiyonlarının nedenleri nelerdir?

Nemli veya ıslak eller ve ayaklar

Özellikle yazın cildin nefes almasını engelleyen ayakkabılar giyin, kapalı ayakkabılar giyin.

Kişisel hijyen kurallarına uyulmaması. Örneğin; Diğer insanlarla terlik, havlu, çorap, ayakkabı, makas, saç fırçası, tırnak törpüsü paylaşmak ve vücut hijyenini ihmal etmek.mantar enfeksiyonu, mantar yayılmasını önleme, mantar hastalığını önleme

Ortak havuz, plaj ve saunaların kullanımı.

Mantar enfeksiyonları askerlerde, sporcularda ve gençlerde ve ayrıca aşırı terleyen insanlarda daha yaygındır.

Mantar hastalığı olan kişilerle temas

Çok sıkı giysiler giymek

Mantar enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Deride, özellikle göğüs, sırt, bacaklar, kollar, kırmızı kenarlı karında, kabuklu veya kabuksuz halka döküntüleri ve yumruları

Ağızda ve dilde beyaz lekeler, ağızda ağrı veya kızarıklık ve ağız kenarlarında çatlaklar.

Boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü

Yakınlarda uylukların ortasında, bacakların içlerinde, deri kıvrımlarında ve kasıklarda kırmızımsı kahverengi lekeler bulunur.

Kadınlarda vajinada kızarıklık ve ağrı, erkeklerde koyu renkli ve bozuk süt akıntısı, penis ucunda kaşıntı ve yanma

İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi

Avuç içlerinin kuru, kalınlaşmış ve soyulmuş derisi, avuç içlerinin arkasındaki kırmızı ve pullu lekeler, kabarcıklar

Ayak parmakları arasında açık yaralar, tırnaklarda kalınlaşma, şekil bozukluğu

Mantar enfeksiyonu ne kadar sürer?

Bir mantar hastalığı ile uğraşırken, en yaygın hatalardan biri, hastalığın kendiliğinden geçmesini beklemektir. Semptomlar ortaya çıktığında harekete geçmek ve tedaviye başlamak, bir hastalığın nasıl tedavi edileceğini belirlemede önemli bir faktördür. Mantar enfeksiyonunun tipi ve ilerlemesi hem tedavi seçiminde hem de tedavi süresinde önemli rol oynar. Bir maya enfeksiyonunu tedavi etme süreci kişiye bağlıdır. Bazı insanlar için tek doz ilaç hastalığı tamamen iyileştirebilse de, bazı kişilerde süreç daha uzun sürebilir. Hastalığın nedenini uygun şekilde tedavi etmek ve düzenli olarak ilaç almak önemlidir.

Mantar enfeksiyonlarının tedavisi nasıl yapılır?

Mantar enfeksiyonunun tedavisi, diğer hastalıkların tedavisi gibi, nedeni ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Tedavi sürecini belirleyen bir diğer önemli faktör ise mantar enfeksiyonunun türüdür. Doktorunuzun önerdiği ilaçlar mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Mantar enfeksiyonları için kullanılan ilaçlar düzenli olarak ve doktorunuzun önerdiği miktarlarda alınmalıdır. Saç mantarını tedavi ederken ağızdan alınan ilaçlara ek olarak antifungal şampuan da önerilir. En yaygın mantar türlerinden biri olan atletik ayakları tedavi etmek için cilt yüzeyine antifungal spreyler, kremler veya tozlar uygulanabilir. Ayrıca antifungal ilaçlarla tedavi desteklenebilir. Tırnak mantarını tedavi etmek için tırnaklara oje benzeri antifungaller uygulanabilir ve tedavi oral mantar ilaçları ile desteklenir. Antifungal kremler genellikle kasık çevresindeki kasık enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Vajinal mantar tedavisi sırasında, antifungal fitiller vajinaya enjekte edilebilir ve tedavi oral mantar öldürücülerle desteklenebilir.

Mantar enfeksiyonuna ne iyi gelir?

Mantar enfeksiyonunun ıslak kalmaması için çok iyi kurutulması gerekir. Mantar enfeksiyonları için en iyi uygulama, etkilenen bölgeyi kuru tutmaktır. Tırnak makası, tırnak törpüsü, tarak, havlu, terlik, ayakkabı ve iç çamaşırı gibi kişisel eşyaların paylaşılmaması hastalığa yakalanma riskini azaltır. Yüzme havuzları, saunalar ve banyolar gibi halka açık yerlerde çıplak ayakla yürümekten kaçının; ıslak çorap veya dar ayakkabılar, özellikle dar ayakkabılar giymek mantar enfeksiyonu riskini azaltır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir