LİTE AÇILMIYOR SORUNU VE ÇÖZÜMÜ

        4.5G, LTE veya 4G adı fark etmiyor. 1 Nisan itibariyle Türkiye’de faaliyet gösteren mobil şebekeler 4.5G yeni mobil internet hızını aktif etti. Binlerce kullanıcı yeni hıza geçerken bir o kadar kullanıcı ise geçiş işlemi sırasında ve sonrasında sorunlar yaşamaya başladı. Bu sorunların başında telefon modelleri ve şebeke ayarları sorunları yer alıyor. Binlerce 4.5G uyumlu akıllı telefon sahibi kullanıcı 4.5G geçiş işlemini ayarları yapmasına rağmen gerçekleştiremedi. Lite açılmadı, Peki bu sorunlar nasıl çözülecek? Neler yapmak lazım?Lite sorunu, 4,5g sorunu, 4,5G ye nasıl geçilir

Özellikle yurt dışından getirilen veya alternatif ithalat yoluyla Türkiye’ye getirilen onlarca farklı 4.5G uyumlu akıllı telefon, ülkemizde yetkili şebeke servisleri datalarına kayıtlı olmadığı için 4.5G hızını destekliyor olmasına rağmen lite açılmıyor yeni hıza geçiş yapamıyor. Bunun nedeni az önce de bahsettiğimiz gibi cihazın Türkiye’de yetkili mobil şebekeler tarafından tanınmıyor olması. Örneğin, LG G4 modelleri 4.5G için uyumlu olmasına rağmen bu modellerin yurt dışından alınmış veya alternatif ithalatla getirilmiş olması durumunda IMEI kayıtlarının mobil şebekelerinde kayıtlı olmaması nedeniyle 4.5G hizmetinden yararlanamıyor. Lite açılmıyor.

Diğer bir konu ise, Şebekelerin kendi kampanyalarından alındığı halde 4.5G uyumlu olan telefonların yeni hıza geçiş yapamaması durumu. Gerek sosyal medyada gerekse çevremizde tanıklık ettiğimiz birçok kullanıcı cihazlarını Turkcell, Vodafone veya Telekomdan almış olsalar bile 4.G hızına geçiş yapamadı. Bu sorunların en başında, 4.5G hızını aktif etmemeleri yatıyordu. Mobil şebekelerin 4.5G aktif etme yolları farklı. Örneğin Turkcell’de 4.5G resmi sitesi üzerinden giriş yapılarak 4.5G özelliği aktif edilebiliyor veya kısa mesaj yoluyla başvuru yapmak mümkün. Türk Telekom Avea’da ise SMS üzerinden başvuru yapılabiliyor. Vodafone SMS üzerinden başvuru yapabilmek mümkün.

4.5G başvurusu yapıldıktan sonra LTE – 4.5G şebeke ayarlarının yapılması gerekiyor. Bu ayarları yapabilmek için Mobil Veri ayarlarına giriş yapmak gerekiyor. Android telefonlarda, uygulamalar sekmesi açılarak Ayarlar butonunun tıklanmasının ardından açılan sayfada, Mobil Veri ayarlarına giriş yapılabilir. Mobil Veri ayarlarının içinde ikinci bir ayarlar menüsü altında bulunan “Ağ Seçimi” alanından LTE seçeneği seçilmeli. Bu sayede 4.5G başvurusu yapıldıktan sonra ayarları yapmış oluyoruz ve artık 4.5G hızına hazırız. Ancak burada da bir sorunla karşılaşabiliyoruz. Bu sorun, Başvuru olumlu sonuçlandığı ve şebekelerden 4.5G hızına geçiş yapıldığı SMS’i gelmiş olmasına ve LTE ayarlarının yapılmış olmasına rağmen 4.5G hızının aktif olmaması olarak karşımıza çıkıyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir