Light ve şekersiz İfadelerine Kanmayın

Diyet, Light ve Şekersiz olarak satışa sunulan yiyecekler, şeker ve kalorisi düşük yiyeceklerdir. İlk bakışta hepsi aynı şeyi ifade ediyor gibi görünse de, gerçek farklıdır. Diyabetik, light, şekersiz bir diyet yemeğinin ne anlama geldiğini analiz ederek ne yediğimizi bilmek gerekir. Şeker hastaları için öncülük edilen şekersiz gıdalar çeşitli tatlandırıcılar içerebilir, ancak şeker içermezler. Light veya Diyet gıdalar, kalorisi ve şekeri düşük gıdalardır. Bu, şeker içerebilecekleri anlamına gelir. Şeker veya diyabetik olarak etiketlenmemiş light yiyecekler şeker içerebilir. Kilo vermek istiyorsanız marketlerden alacağınız paketli gıdaların üzerinde yazan besin değerlerini ve kalorilerini kontrol etmeli ve şeker miktarını sorgulamalısınız. Gerekirse bir uzmana danışabilir, öğünleri günlük ihtiyaçlarınıza göre planlamalısınız.light gıdalar, şekersiz gıdalar, şekersiz gıda tüketimi

Light ürünlerinin sayısına dikkat edin!

Diyet yapıyorsanız ve kilo vermek istiyorsanız light ve diyetetik yiyecekleri tercih etmenizde fayda var. Ancak bu besinlerden bahsederken “diyet, light ve şekersiz” sözlerine aldanmayın. Bir ürünün light ve şekersiz olması, sonsuza kadar tüketebileceğiniz anlamına gelmez. Bunlar 1 yerine 2 tane yiyebileceğiniz, ancak yine de şeker ve yağ içerdiğinden az miktarda da olsa kontrollü tüketmeniz gerekir. Önceden paketlenmiş gıdaları light gıdalar şeklinde tüketerek kilo alan kişilerin birçok örneği vardır. Ancak light gıdalardan kontrollü bir şekilde tüketerek faydalanabiliriz.

Light yiyeceklerde; Ürünün bir porsiyonunun yağ içeriği 0,5 gramdan azsa, ürün 5 kaloriden azsa ürün “yağsız”, 2 mg’dan az kolesterol içeriyorsa “kalorisiz”, “hayır” kolesterol”. Bir ürün 3 gram veya daha az yağ içeriyorsa “az yağlı” Bir porsiyon % daha az yağ içeriyorsa “yağı azaltılmış” ibaresi ile pazarlandığını bilmelisiniz.

Şekersiz light yiyecekler sağlıklı mı?

Öncelikle şunu hatırlamakta fayda var; Önceden paketlenmiş, yani işlenmiş yiyecekler 0 sağlıklı değildir. Ödeyebileceğinizden, kendi yemeğinizi evde en doğal ve sağlıklı şekilde hazırlamanızı öneririz. Ancak hem zaman hem de beceri gerektiren bu durum ne yazık ki herkes için mümkün olmamaktadır. Bu nedenle kendimizi ister istemez market raflarının önünde buluyoruz.

Paketli diyet ve light yiyecekler satın alırken mutlaka beğeneceğiniz tanınmış markaların ürünlerini tercih edin. Önce paket içeriğini ve beslenme bilgilerini okumalı, ardından satın almalısınız. İçindekiler kısmında bilmediğiniz kimyasalları çokça gördüğünüz yiyecekleri seçmemelisiniz.

Bunu unutma; Hazır ambalajlı yiyeceklerin glikoz, mısır şurubu ve tereyağı içermesi mümkündür. Bu nedenle bu tür besinlere geçmek yerine kuruyemiş ve kuruyemişleri tercih etmeniz sağlığınız açısından çok daha iyi olacaktır. Yeterince doğal ve organik yiyecekler yemek, light yiyecekler yemekten daha sağlıklıdır.

Light süt ve yoğurt nasıl tüketilmelidir?

Doğumdan ölüme kadar asla terk edilmemesi gereken besinlerin başında süt gelir. Bebeklik, çocukluk, yetişkinlik ve özellikle yaşlılık dönemlerinde sık sık süt tüketmeliyiz. Sütün faydaları saymakla sınırlı değil, en sağlıklı şekilde nasıl tüketmemiz gerektiği konusunda farklı görüşler var.

Süt ve süt ürünleri yüksek oranda yağ içerir. Kalsiyum ve D vitamini içeriği çok yüksek olan süt ve yoğurt kemik sağlığı için önemlidir. Sütü yaşam koşullarınıza ve hareketliliğinize göre seçebilirsiniz. Gün içinde hareket halindeyseniz, 1-2 saat yürüyorsanız, araba kullanmayı tercih etmiyorsanız, dışarı çıkıyorsanız, kısa bir aktif yaşam tarzınız varsa yağlı süt ve yoğurt ürünleri yiyebilirsiniz. Masa başında çalışıyorsanız çok hareket etmeyin, bu nedenle hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, light süt ve yoğurt seçmek vücut yağ seviyenizi kontrol etmeniz için faydalı olabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir