Leke Kremi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genellikle orta yaş kadınlarda meydana gelen cilt lekeleri aslında yaşla ilgili olmaksızın herkesin başına gelebilecek problemlerdir. Ciltteki pigmentasyon bozukluğu olarak tanımlayabileceğimiz bu lekeler, güneş ışınlarına fazla maruz kalmak, sivilce izleri, hormonal nedenler, kozmetiklerin aşırı kullanımı, yaşlanma gibi sebeplerden meydana gelir. Leke kremi ise bu problemlerle savaşmaya yardımcı olur. Leke kremi hakkında söyleyebileceğimiz çok şey olsa da bunlardan en önemlisi leke kremi kullanırken güneş ışınlarına maruz kalmamak ya da güneş kremi ile birlikte kullanmak. Aslına bakarsanız bilgisayarınızın ekranından televizyonunuza ve cep telefonunuza kadar uv ışını saçan cihazların karşısında dahi güneş koruma faktörlü kremler kullanmak gerekir. Lekelerden kurtulmaya çalışırken yeni lekelerin oluşmasına izin vermemeliyiz.leke kremi kullanımı, leke kreminde dikkat edilmesi gerekenler, leke kremi kullanımının önemi

Leke kreminin en önemli özelliği uygulanan bölgedeki renk eşitsizliğini düzenlemek için cilt rengini açması olduğu için sadece lekelerin olduğu bölgeye uygulama yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde daha geniş bölgelere uygulandığında koyu lekelerle birlikte doğal cilt tonunu da açacağından dikkatli davranmak gerekmektedir. Ayrıca aktif sivilce ve açık yaraların, kesiklerin üzerine uygulanmaması gereken leke kremi düzenli kullanımda sonuç vereceğinden ilk günden mucizeler beklenmemeli. En iyi etkiyi göstermesi için en az 4 hafta düzenli kullanım önerilmekte. Ciltte oluşan her lekenin sebebi aynı olmadığı gibi kullanılacak leke kremi de aynı olmamalıdır. Cilt tipinden cilt tipine dahi farklı etkiler yaratacağından bir doktor gözetiminde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Leke kremi hakkında dikkat edilmesi gereken bir diğer şey de içeriğinin temiz yani doğal oluşu. Dış etkenlere yeterince maruz kalmış ve leke meydana gelmiş bir cilde ağır kimyasallar içeren leke kremi kullanmaktan kaçınmakta fayda var. Özellikle hassas ciltlerin leke kremi tedavisinde ekstra özen göstermesi ve dikkatli olması iyi olacaktır. Ayrıca doğuştan var olan çiller ile sonradan meydana gelen lekeleri birbirine karıştırmamak ve ayrı tedaviler uygulamak gerekmektedir. Son olarak gece uygulanması ve sabaha kadar ciltte kalması önerilen leke kremi ciltte kızarıklık, tahriş, kaşıntı gibi farklı reaksiyonlar gösterdiği takdirde kullanılması derhal bırakılmalı ve bir dermatoloğa başvurulması gerekmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir