Kırışık Kremlerinin Etkileri Nelerdir?

Yaşlılık, hepimizin kaçmak istediği ancak kaçamadığı sorundur. Yaşlılıkta en büyük hasarı cilt almaktadır. Ciltte oluşan kolajen kayıplarına bağlı olarak cilt yavaş yavaş çizgiler oluşmakta ve sarkmakta, gevşemektedir.

Cildimizde oluşan kırışıklıkları herkes yok etmek istediği ve bunun içinde savaşacağı en büyük sorundur. Doğru uygulanan tedaviler ve cildimize uygun kırışık kremleriyle bu durumu lehimize çevirebiliriz.kırışıklık kremleri, kırışıklık karşıtı kremler, kırışıklık kremi kullanımı

Piyasada bulunan birçok markanın kırışıklık giderici kremi vardır. En iyi kırışıklık kreminin etkisi için alacağımız ürünün içeriğinin çok iyi bilmemiz gerekmektedir. İçerikte bizim için önemli olanlar: anti-oksidanlar, retionidler, alfa-hidrosi asitler, beyaz ve yşil çay özleri, lipidler ve güneş koruyuculardır. Peki, bu maddelerin cilt üzerindeki etkileri nasıl olur?

Anti-oksidanlar: Cilt hücrelerinin koruyarak meydana gelen zararları azaltmaya yardımcı olurlar. Sigara içme, güneş ışığına maruz kala ve kirli havanın ciltte oluşturdukları zararlar anti-oksidanlarla giderilmeye çalışılır. Yaşlanma karşıtı olan anti-oksidanlar, ciltteki kolajen üretimini arttırarak kırışıklık görünümünü azaltmaktadır. E ve C vitaminleri, koenzim Q, beta karoten içeren ürünler alınmalıdır. Yapısında nar, üzüm çekirdeği veya yeşil çay olan ürünlerde doğal anti-oksidan içermektedir

Retionidler: Kırışıklık karşıtı tüm kremlerde bulunan A vitamininin en saf ve aktif halidir. Ciltteki hücre yenilenmesini hızlandırır, çizgilerin ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur, güneş lekelerini giderir, gözenekleri azaltır, kolajen kaybına bağlı olarak oluşan sarkmaları önler. Kısacası cilt yaşlanmasına karşı en büyük savaşçıdır.

Alfa-Hiroksi Asitler: Yeni hücre yapılanmasını sağlar, cildin destek dokusunu arttırmaya yardımcı olur. Böylece cilt gergin, yumuşak, pürüzsüz ve canlı görünür. Cilttekölü deriyi atar ve bu sayede ciltte renk düzeni oluşturur. AHA ayrıca ciltteki su kaybını önler ve ince kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.

Beyaz ve Yeşil Çay Özleri: Güneşin zararlı ışınlarından cildi korur. Ciltteki yaşlanmaya neden olan hücrelerle savaşarak kırışıklık ve yaşlanma etkilerini azaltır. Cildin elastik dokusunu iyileştirmektedir.

Lipidler: Vitamin F olarak adlandırılırlar. Esansiyel yağ aitleridir. Cilt yüzeyini yapılandırır. Doğal nemlendirici görevi görürler. Cildi pürüzsüzleştirirler.

Güneş Koruyucular: Cilt yaşlanmasındaki en önemli faktör güneş ışınlarıdır. Bu yüzden erken yaşta güneş koruyucu içeren kırışıklık karşıtı kremler tercih edilmelidir.

Bahsedilen maddeler ile birlikte en iyi kırışıklık kreminin etkisi kat ve kat artmaktadır. Bu yüzden almadan önce ürünün içeriğine bakılmalı ve bu bahsedilen maddeler olup olmadığına bakılmalıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir