Kimler yumurtalarını dondurabilir?

Anadolu Sağlık Merkezi Tüp Bebek Bölümü, doğurganlığını sürdürmek isteyen kadınlara yumurta (oosit) dondurma imkanı sunuyor. Bir kadının yumurtalarını dondurmak istemesinin sayısız nedeni vardır. Bunlardan başlıcaları, kanser tedavisi görme ve anneliği sosyal ve kariyer nedenleriyle erteleme arzusudur.yumurta dondurma, yumurta neden dondurulur, yumurta dondurmanın aşamaları

Kansere ek olarak, üreme organlarına zarar verme riski altında ameliyat olan, ailesinde erken menopoz veya otoimmün hastalığı olan kadınlar da yumurtalarını dondurmak isteyebilir. Bunun yanı sıra yumurta dondurma tedavileri günümüzün çalışan ve üreten kadınları arasında yer almaktadır: “Geç mi kaldım?” “Doğru zamanda” stressiz bir aile kurmayı mümkün kıldığı için yaygınlaştı. Yumurta kaynağı az olan kadınlar da bu tedavi ile yumurtalarını dondurabilir ve üreme potansiyellerini koruyabilirler.

Yumurta dondurma nedir?

Oosit (oosit), insan vücudundaki en büyük hücredir ve sitoplazması (ooplazma) büyük miktarda sıvı içerir. Donma sırasında hücre içindeki su molekülleri kristalleşerek hücreye zarar verir. Burada yumurta dondurma, ooplazmadaki suyun kristalleşmesini ve yumurtaya zarar vermesini engelleyen sıvılarla değiştirilerek çok hızlı bir şekilde soğutulması işlemidir.

Yumurtaların dondurulmasındaki adımlar nelerdir?

Dondurmak üzere yumurta toplamak için hasta tüp bebek işlemlerinde aynı hormon enjeksiyonu sürecinden geçer. Tek fark, toplama işlemi sırasında toplanan yumurtaların döllenmeden önce yasaların izin verdiği süre boyunca dondurulmasıdır.

Yumurta toplama döngüsü hastanın durumuna bağlı olarak yaklaşık 10-12 gün sürer. Yumurtalar yeterince olgunlaştığında vajinal yolla ultrason ve iğne ile toplanır. Bu işlem sedatif anestezi altında yapılır ve ağrılı değildir. Daha sonra yumurtalar belirli işlemlerden sonra dondurulur. Hasta bebek sahibi olmaya karar verdiğinde (bu süre tamamen hastanın isteğine bağlıdır) yumurtalar çözdürülür, ICSI yöntemiyle her bir yumurta bir sperm ile döllenir ve embriyo olarak rahim (rahim) içerisine aktarılır.

Yumurtalar ne kadar süre saklanabilir?

Anadolu Sağlık Merkezi’nin tüp bebek bölümünde yumurtalar, dünyanın en son teknolojisi olan vitrifikasyon teknolojisi kullanılarak sıvı nitrojende -196 derecede dondurulmaktadır. Laboratuvarımızda gözlemlediğimiz bilimsel kanıtlara göre uzun veya kısa saklama süreleri yumurtanın kalitesini ve yumurtanın genetik profilini etkilemez.

Hamile kalmak için kaç yumurtayı dondurmam gerekiyor?

Anadolu Sağlık Merkezi’nin tüp bebek laboratuvarında yumurta dondurma işlemi son bilimsel kanıtlar ışığında çok başarılı bir şekilde uygulandı. Merkezimizde 10 yumurta çözüldüğünde 7 tanesi canlı, 5-6 tanesi döllenerek embriyo oluşturuyor. Laboratuvar olarak hamilelik için en az 10 yumurtanın dondurulmasını öneriyoruz. Gerekli sayıda yumurta dondurulduğunda, çözdürme sonrası gebelik oranı hastanın tıbbi geçmişine göre% 35-50 arasında değişmektedir.

Yumurtamı ne zaman dondurmalıyım?

Dondurulmuş yumurtalardan beklenen gebelik sayısı, kadının donma anındaki yaşı ile doğru orantılı olsa da, yumurtaların kullanım zamanlaması gebelik olasılığını etkilemez. 38 yaşın üzerindeki kadınlarda yumurta dondurma sonrası hamilelik şansı azalmaktadır. Daha sonraki yaşamlarında kariyer veya sosyal nedenlerle bir aile kurmak isteyen aktif kadınların 38 yaşından önce yumurta dondurmayı düşünmelerini öneriyoruz. Yaşına bakılmaksızın, tedaviye başlamak üzere olan kanser teşhisi konmuş kadınlara, herhangi bir tedavi (kemoterapi ve / veya radyasyon tedavisi) almadan önce doğurganlığı sürdürmek için mümkün olan en kısa sürede yumurta dondurma tedavisini öneriyoruz. Anadolu Sağlık Merkezi Tüp Bebek Bölümü, kanser teşhisi konulan hastaların tedavilerine bir an önce başlanabilmesi için yumurta dondurma tedavisinde öncelik veriyor.

Yumurtaları dondurmak güvenli midir?

Bugüne kadar donmuş yumurtalardan yaklaşık 5.000 bebek doğmuştur. Dondurulmuş yumurta ile büyütülen 900 bebek üzerinde yapılan bir araştırma, doğuştan anomalilerin görülme sıklığının normal doğan bebeklere göre farklılık göstermediğini gösterdi.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir