Kıl kurdu enfeksiyonu nasıl önlenir?

Kıl kurdu yumurtaları, aletler, oyuncaklar, musluklar, yatak takımları ve tuvaletler dahil olmak üzere iki haftaya kadar çeşitli yüzeylere bağlı kalabilir. Bu nedenle kıl kurdu yumurtalarının yayılmasını önlemenin en etkili yöntemi bu eşyaların ve yüzeylerin düzenli olarak temizlenmesidir. Oyuncaklar, zeminler, masa üstleri ve klozet kapakları dahil olmak üzere potansiyel olarak bulaşıcı tüm yüzeyler iyice temizlenmelidir. Tüm halılar iyice süpürülmelidir.kıl kurdu, kıl kurdu enfeksiyonu, kıl kurdu enfeksiyonu tedavisi, kıl kurdu belirtileri

Çevreyi temizlemenin yanı sıra, bazı kişisel önlemler kıl kurdu enfeksiyonunun yayılmasını kolayca önleyebilir. Kişiler tuvaleti kullandıktan veya çocuk bezini değiştirdikten sonra ve yemek yemeden önce enfeksiyon veya başka birine bulaşma riskini azaltmak için ellerini ılık su ve sabunla iyice yıkamalıdır. Bağırsak hareketlerinden ve bez değiştirildikten sonra özel dikkat gösterilmelidir. Yemek hazırlamadan veya yemeden önce ellerinizi de yıkamalısınız. Bu, en etkili önleme yöntemidir.

Pinworms geceleri yumurtalarını bırakır. Bu nedenle sabah anal bölgeyi yıkamak vücuttaki kıl kurdu yumurtası sayısını azaltmaya yardımcı olabilir. Duş almak, banyo suyunda biriken yumurtaların yeniden enfeksiyon kapmasını önlemeye yardımcı olabilir.

İç giyim ve yatak takımları günlük olarak değiştirilmelidir. Bu, yumurtaların yeniden yakalanmasını önleyecektir.

Kıl kurdu yumurtalarını öldürmek için çarşaflar, pijamalar, iç çamaşırları ve havlular çok sıcak suda yıkanmalı ve yüksek sıcaklıkta kurutulmalıdır. Anal bölgeyi kaşımaktan kaçınılmalıdır. Yine, çocukların tırnakları kıl kurdu yumurtalarının birikebileceği bir yer kalmayacak şekilde kesilmelidir. Tırnaklarınızı ısırmamanız önemlidir.

Kıl kurdu enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Kıl kurtları genellikle altta yatan bir tıbbi durumu gösteren belirti veya semptomlara neden olmaz. Enfeksiyon fark edilmeden gider. Ancak bazı durumlarda anal bölgede kaşıntı, uykusuzluk, anksiyete gibi belirti ve bulgular görülebilir.

Kıl kurdu enfeksiyonunun belirtileri ve semptomları şunları içerir:

Anüste kaşıntı

Vajinal kaşıntı

Sinirlilik

Karın ağrısı

Mide bulantısı

Diş gıcırdatma

Uykuda huzursuz

 Kaşıntı (geceleri daha kötü) çünkü dişi helmintler, yumurtalarını bırakmak için bağırsaklardan anüse geçerler. Özellikle geceleri ortaya çıkan veya kötüleşen şiddetli kaşıntı şikayetleri olan kişiler mutlaka doktora başvurmalıdır.

Bununla birlikte, kıl kurtları genellikle herhangi bir belirti veya semptoma neden olmaz. Ancak özellikle geceleri anal kaşıntısı olan kişiler doktora başvurmalıdır.

Kıl kurdu enfeksiyonu nasıl teşhis edilir?

Bir doktor, bir kişinin solucan veya yumurta olup olmadığını belirleyerek bir kıl kurdu enfeksiyonunun teşhisini doğrulayabilir. Bir doktorun tanı koymasına yardımcı olmak için hastalar bir yama testi yapabilir. Kıl kurdu olduğundan şüphelenilen kişi uyanır uyanmaz ve tuvaleti kullanmadan, banyo yapmadan veya pansuman yapmadan önce şeffaf yapışkan bandın yapışkan tarafı anüs çevresindeki deriye bastırılır. Varsa, bölgedeki kıl kurdu yumurtaları banda yapışacaktır.

En doğru sonuçlar için bant testi arka arkaya üç gün yapılmalı ve ardından bant parçaları doktora götürülmelidir. Doktor, kıl kurdu yumurtalarının olup olmadığını görmek için kayıtlara mikroskop altında bakabilir. Bu süreçte diğer aile üyeleri de benzer semptomlar açısından araştırılmalıdır. Kişinin veya çocuğunun kıl kurtları ile temas halinde olup olmadığını öğrenmelisiniz. Pijamalarda, iç çamaşırlarında veya dolapta ölü solucanlar bulmak da teşhis için yardımcı olacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir