Kesim Aletleri Nelerdir?

Ağacın boyutu, hangi kesim aletlerinin kullanılacağını belirler. En küçük ağaçlarda, normalde kesim aletlerine ihtiyaç yoktur. Muhtemelen uzun bir direk ile uygulanan el kuvveti yeterli olacaktır. Kesim takozu, farklı kırma çubuğu türlerinden daha yüksek bir devirme kuvveti sağlamaya yarar. Aşırı durumlarda, bir ağacı devirmenin en güvenli ve en güçlü yolu olan bir halat ve vincin kullanılabilir.kesim aleti, kesim aleti nedir, kesim aletleri kullanımı

 1. AYAK KIRMA ÇUBUĞUAyak kırma çubuğu, seyreltme esnasında küçük ağaçlar için idealdir. Kesim yarığını tamam­lamadan önce ayak kırma çubuğunu takmalısınız. Tüm ağırlığınızla manivela kolunun üzerine çıkmanız gerekmektedir. Ayak kırma çubuğu çoğunlukla teleskopiktir ve ormancı kemerinizdeki bir kılıfta taşınması mümkündür.2. KIRMA ÇUBUĞUKırma çubuğu, nispeten küçük ağaçlarda kullanılmaktadır. Farklı manivela uzunluklarına sahip değişik kırma çubukları bulunur. Kesim yarığını tamamlamadan önce kırma çubuğunu takmalısınız. Kaldırma kuvvetini azami seviyeye çıkarmak için, kırma çubuğunu mümkünse en geriden kesim yarığının ortasına sokmanız gerekiyor. Bacaklarınızla kaldırmalı ve sırtınızı dik tutmalısınız.

  3. DARBE ÇUBUĞU Darbe çubuğu, kırma çubuğu ile aynı işlemlerde kullanılır. Ayrıca, kesim takozlarının kullanımında bir vurma aleti olarak da kullanmak mümkündür.

  4. KESİM TAKOZU Kesim takozları, en çok orta ve büyük boyutlu ağaçlarda işe yaramaktadır. Bunlar kesim yarığı tamamlanmadan önce takılıp bir balta ve ya darbe kırma çubuğu ile yarığın içine çıkarılabilir. Bazen bir kaç takoza ihtiyaç olur. Plastik ve ya alüminyumdan üretilmiş takozlar kullanılabilir. Kazayla takozu kesmeniz söz konusu olur ise zincire hasar verme riskini ortadan kaldırmak için yumuşak bir malzemeden üretilmiş takozları kullanmak idealdir.

  5. VİNÇ Azami güç ve güvenliğe ihtiyaç olan durumlarda kullanılır. Halat, azami etki için ağaçta mümkün olan en yüksek noktaya bağlanmalıdır.

TAKILMA

Ağaca ilişkin tahmininizin yanlış olması ve ya devirme sürecini doğru uygulamamanız halinde, kesilen ağacın bir başka ağaca takılması sorunu oluşabilir. Ağacı yerinde oynatma çabaları da tehlike teşkil edebilir. Takılan bir ağacı kesinlikle işaretlemeden bırakmamalısınız. Başka aletler ve ya yardım almak için alandan ayrılmanız lazım ise, alanı yüksek görünürlüğe sahip bir işaretleme şeridi ile işaretlemelisiniz.

Takılma için kullanılan aletler şöyledir;

 • Döndürme kayışı
  Döndürme kancası ( genellikle kırma çubuğu ile birlikte verilir. )
   Vinç
  Kancalı yükleyici ve ya vinç ile donatılmış taşıyıcılar ve ya traktörler

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir