Kentsel Dönüşüm Yasası

Yasa çerçevesinde ilgili maddeler ilk olarak yapılanacak alanların güvenli yaşam alanı olması için konulmuştur. İkinci madde alan sınırlarının ilgili belediyenin sınırları içinde olmasıdır. Çevre ve şehircilik bakanlığını ilgilendiren bu madde çerçevesinde rezerv alanları ve TOKİ yapılanması dikkate alınacaktır. İkinci bölümde anlatılmak istenen esas tespiti yapılan yerlerin taşınmazlık özelliği çerçevesindedir. Taşınmazlar devlete ait olan binaların onarımı için geçmektedir. Mera olarak belirlenen yerler devletin bünyesinde kullanıma sahiptir. Buralara halka açık olacak yapılanmalar gerçekleştirilmelidir. Yapılan ihtarlara rağmen boşaltılmayan evler için hukuki işlem başlatılabilir. Otuz gün süre verilen ilgililer anlaşmanın sağlanamadığı zamanlarda ilmelere başlanılabilir. Kentsel dönüşüm kapsamında belirlenen yerlerin kullanımı devlet için ve halk için daha sağlıklı olacaktır.kentsel dönüşüm, kentsel dönüşüm yasası nedir, kentsel dönüşüm nedir

Kentsel Dönüşüm Kredisi Hesaplama

Bütün devlet bankalarından güvenle alacağınız krediniz bankaların kendi bünyelerinde belirlenerek sunulmaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında verilecek olan kredilerde başvuru formunu doldurarak iletişim bilgileriniz ile birlikte başvuru yapabilirsiniz. Değerlendirilmeye alınacak olan kredi isteminiz uzmanlar tarafından uygunluğu ölçülerek size tekrar ulaşılarak verilecektir. Kiracılar kiracı olduklarına dair belgeler ev sahipleri tapu belgeleri ile kredilerine başvuru yapabilirler. Kentsel dönüşüm ile alınan krediler yetkili kuruluşların izni ile alınacaktır. Daha ferah daha muntazam yapılara oturmak için devletin desteklediği bu sisteme siz de ayak uydurabilirsiniz. Devlet bankalarının verdiği güvence ile ödeme kolaylığı sunacak olan bankalar size özel kredileri vererek yaşam koşullarınızı kaliteli hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Kentsel Dönüşüm Yönetmeliği

Yönetmelik içinde kişilerin haklarını koruyan birçok yasa getirilmiştir. Öncelikle planlamalarda sağlıklı ve güvenli alanların oluşturulması önemle belirtilmektedir. Kentsel dönüşüm çerçevesinde yapılan çalışmalar kişi özgürlüğünü kısıtlamayacak ve yaşam standartlarını düşürmeyecek niteliklerde ayarlanmıştır. Her alan için farklı düzenlenen yönetmelikte açık alanlar ve kullanım alanları için farklı prosedürler uygulanmaktadır. Devletin kendine ayırdığı alanların ihlali yaşam alanlarını kısıtlayıcı nitelik taşıdığından kentsel dönüşüm yapılan kamu kurum kuruluşları ayrıca mera alanları için iyileştirici çalışmalar öngörülmektedir. Herkesi memnun edecek olan planlamalar belirli bir zaman içinde yapılarak bitirilmek zorundadır. Bu yüzden söz verilen tarihler arasında yapılması gereken bütün onarım ve yapılanmalar zamanında teslim edilmek zorundadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir