Kas Kütlenizi Kaybetmeden Nasıl Yağ Yakabilirsiniz?

Kilo vermek ve yağ yakmanın aynı şey olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kilo vermenin toplam vücut ağırlığınızı kaybetmek anlamına geldiğini bilmeliyiz. Kilo verme sürecinde hem yağdan hem de kastan veya kemikten kilo kaybı meydana gelebilir. Bilinçsiz bir diyet ve uygunsuz egzersiz ile yağ yerinde kaldığında vücuttaki kas veya su yoluyla kilo kaybedilebilir. Ancak bu durum sağlığa son derece zararlıdır ve istenmeyen bir durumdur. Bunun sonucunda amorf vücut yapıları ve metabolik bozukluklar gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Yağ yerine kas yoluyla kilo veriyorsanız, ilk başta tartıda boyunuzun kısaldığını görmek sizi rahatsız etmese bile, ileride oluşacak sarkmalar motivasyonunuzu azaltacaktır. Görünüşünüz hayal ettiğiniz gibi olmayacak ve sağlığınızı tehlikeye atacaksınız. Bu tür sorunlar yaşamak istemiyorsanız vücut yağları nedeniyle verdiğiniz kilolara dikkat etmelisiniz. Ancak bazı önemli kurallara dikkat ederek yağ yoluyla kilo verdiğinizden emin olabilirsiniz. Gelin hep birlikte kas kaybetmeden nasıl yağ yakılır bir göz atalım.kas kütlesi kaybetmeden yağ yakma, yağ nasıl yakılır, yağ eritme yolları

Kas kütlesi kaybetmeden yağ yakmanın püf noktaları;

Kilonuzu Düzenli Olarak Arttırın… Çalıştığınız egzersizler ve düzenli olarak yaptığınız egzersizlerdeki kilo alımını haftadan haftaya veya aydan aya ihmal etmemelisiniz. Fiziksel güçteki artış ile vücut yağ oranınızdaki azalma arasında ters bir orantı olduğunu bilmelisiniz. Gücünüz arttıkça kas kütlenizin de arttığını varsayalım.

Dinlenme sürelerine önem verin… İster vücut geliştirme, ister fitness yapın, dinlenme sürelerine egzersiz kadar dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Dinlenme sürenizi olması gerekenden daha az veya daha uzun ayarlarsanız büyük bir hata yaptığınızın farkında olmalısınız. İdeal kuvvet antrenmanı 45-50 dakika. setler arasında ve setler arasında 60 saniye bekleyin. Bir sonraki antrenman 24-72 saat içinde yapılmalıdır.

Dikkatli kardiyo yapın… Konu yağ yakmak olunca çoğumuzun aklına hemen kardiyo geliyor. Ancak kardiyo antrenmanlarında gözden kaçırmamanız gereken önemli bir nokta olduğunu da söylemeliyiz. Nabız çok yüksek değerlere ulaşırsa bu durumun kaslarımızı olumsuz etkilediğini bilmeliyiz. Bilinçsiz kardiyo egzersizlerinin kaslarınızı yok etmesine izin vermeyin. 40 dakikalık kuvvet antrenmanından sonra 20 dakikalık kardiyo yeterli olacaktır.

Bacak Antrenmanlarını İptal Etmeyin… Genellikle en çok ihmal edilen bölge olan bacaklar, aslında atletik bir görünüm elde etmek için son derece önemlidir. Doğal testosteron seviyenizi artırmak için bacak egzersizlerini atlamayın. Vücudun yağlardan arınması ve tonda bir görünüme kavuşması için hormonların aktif olarak çalışması gerektiğini unutmayınız.

Uyku düzeninize dikkat edin …..Yetersiz uykunun kilo vermeyi zorlaştırdığını duymuş olmalısınız. Bir yetişkin olarak günde en az 7 saat uyumalısınız. Bu uyku evresinde vücudumuz sağlığımızı korumak için çalışmaya ve sorumluluklarını yerine getirmeye devam edecektir. Ayrıca bu işlem yorgun kaslarınıza yenilenme ve toparlanma fırsatı verecektir. Yeterince uyursanız, yağ yakmanız çok daha kolay olacaktır.

Protein Diyeti Yapın… Gün boyunca almanız gereken birçok değerden kilo vermede en önemlisi proteindir. Kilonuzla doğru orantılı olarak tüketmelisiniz. Örneğin kilonuz 70 ise gün boyunca 70 gram protein almaya özen göstermelisiniz. Protein kas gelişimi için çok önemlidir. Yazımızda kas ve yağ dokusunun ters orantılı olduğunu vurguladık.

Karbonhidratı tamamen kesmeyin… Hızlı bir şekilde yağ kaybetmek istiyorsanız bilmeniz gereken bir diğer önemli konu da karbonhidrat alımınızdır. Kas kütlesi kaybetmeden yağ yakmak istiyorsanız kompleks karbonhidratları tercih etmelisiniz. Sebzeler ve tam tahıllı ekmekler en sağlıklı örneklerden bazılarıdır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir