Kanser Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuzda tüm organlarımızda hücreler bulunmaktadır. Vücudumuzun en küçük yapı taşları hücrelerdir ve gözle görülemezler ancak mikroskop ile görülebilirler. Sağlıklı vücut hücreleri kendini yenileyebilmek ve kendini onarmak için bölünürler. Ancak bölünme sayısının da bir sınırı vardır. Hücreler sürekli bölünmezler ve bölünmenin bir sayısı vardır. Sağlıklı hücreler ne kadar bölüneceğini bilir. Oysa kanser hücreleri bilincini kaybetmiştir. Ne kadar bölüneceğini bilemez ve sürekli bölünmeye başlar.kanser hastalığı, kanser tedavisi, kanser belirtileri

Kanser hücreleri bölündükçe birikmeye başlarlar ve tümör kitlelerini oluştururlar. Bu kitleler dokuları sıkıştırabilir, içine sızabilir ya da doku hücrelerini tahrip ederler. Kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa gittikleri yerlerde tümör kolonileri oluştururlar ve büyümeye devam ederler. Kanser bu şekilde vücuda yayılır. Kanserin vücuda yayılması olayına metastaz denir. Kanserler görünüşlerine göre sınıflandırılır. Kanserin farklı tipleri vardır ve bunlar farklı sürelerde büyür, yayılır ve bunlara farklı tedaviler uygulanır.

  • Kanserin Nedenleri

Kanserin sebebi henüz kesin olarak bilinemese de kanserin iki grup risk faktörü vardır. Kanserin risk faktörleri yaşam şekillerine, yaşa, cinsiyete ve yaşadıkları olaylara göre değişmektedir. Diğer risk grubu ise çevre faktörleridir.

En çok karşılaşılan kanser nedenler sigara ve alkol kullanımı, uzun süre ve tehlikeli saatlerde güneş ışınlarına maruz kalma, aşırı dozda röntgen ışınlarına maruz kalma, katran- benzin- boya maddeleri gibi kimyasal maddelere maruz kalma, bazı virüs türleri, hava kirliliği, radyasyona maruz kalma ve kötü beslenme alışkanlıklarından kanser olunabilir.

  • Kanser Belirtileri

    Kanser belirtileri ilk yayıldığı yani köken aldığı doku ve organa göre değişmektedir. Bazen hiç belirti ve bulgu bile vermeden doktor muayenesi ile kanser tanısı konulabilir. Rahim ve makattan gelen normal olmayan bir kanama veya akıntıya mutlaka dikkat edin. Memede veya vücudun herhangi bir yerinde şişlik ya da sertlikler ortaya çıkabilir. İyileşmeyen yaralara dikkat edin. Uzun süreli ses kısıklığı ya da öksürüğe dikkat edin.

Yutkunma zorluğu ve hazımsızlıklara dikkat edin. Ben ve sinirlerde meydana gelen büyüme, kanama, renk değişikliği ya da yaralara dikkat edin. Bunları kontrol edin. Büyük ve küçük abdest yapmadaki değişikleriniz varsa önemseyin. Bu değişiklikler görüldüğünde mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

  • En Çok Görülen Kanser Tipleri

En çok meme kanseriakciğer kanseriprostat kanserimide kanseri, kolon kanseri ve rahim ağzı kanseri görülmektedir.

Dikkat Edin!

Öncelikle kanserden korkmamayı öğrenen bireyler olmalıyız. Korkumuz doktora gitmemizi önler. Kendimize kanser hastalığını yakıştıramayız. Böylece hastalığın iyileşmesini engelleriz. Bu belirtilerden birini hissettiğimizde hemen doktorumuza gitmeliyiz ve şikâyetimizi ona anlatmalıyız. Hiç rahatsızlık duymasak bile yılda bir kez mutlaka kontrolden geçmeliyiz. Çünkü hiç şikâyet duyulmadan bile kanser tanısı konulabiliyor. Kanser iyileştirilebilir bir hastalıktır ve iyileşme oranı kanserin erken teşhisi ile doğru orantılıdır. Yani kanser tanısı ne kadar erken konulursa iyileşme şansınız o kadar artmaktadır.

  • Kanser Çeşitleri

Akciğer kanseri

Uzun süre devam eden öksürükler olur. Öksürürken kan gelebilir. Nefes darlığı olabilir.

Cilt Kanseri

İyileşmeyen yaralar, en ve siğillerde şekil ve renk değişikliği, ani oluşan benler ve siğiller.

Meme kanseri

Memede ele gelen sertlik, meme başında içe doğru çekilme, meme başında akıntı, meme şeklindeki değişiklikler. Meme kanseri açısından ayda birer defa kendi kendinize kontrol yapabilirsiniz. Düzenli olarak doktorunuza başvurun.

Ağız kanseri

Düzenli olarak muayene edilin. Böylece diş hekiminiz ve doktorunuz ağız kanserini saplar.

Kolon kanseri

Makattan kanama gelebilir, dışkılama alışkanlıkları değişebilir, karında kitle oluşabilir, kilo kaybı olabilir. Bu kanser çeşidini önlemek için sağlıklı ve dengeli beslenin. Az yağlı ve bol lifli yiyecekler yiyin. Bol lifli yiyecekler sebze, meyve, kepekli unla yapılmış yiyeceklerdir.

Prostat kanseri

Sık sık özellikle geceleri idrara kalkma, kesik kesik ve ağrılı idrar yapma, idrar kesesini tam boşaltamama hissi, idrar tutmada güçlük, idrar akış gücünde azalma olabilir. Bir erkeğin hiçbir şikâyeti olmasa dahi kırk beş yaş üzerindeki bir erkek mutlaka prostat testi yaptırmalıdır.

  • KANSERDE ERKEN TANI

Kanserde erken tanı çok önemlidir. Erken tanı tedavi şansını artırır. Tedaviyi kolaylaştırmaktadır. Tedavinin giderlerini azalmaktadır. Doku ve organ kaybını önlemektedir. Sakatlık bırakmaz. En önemlisi ise hayatınızı kurtarır. Günümüzde birçok insan kanserli ya da kanseri tedavi edilmiş oyarak yaşamaktadır. Kanser tanısı ne kadar erken konulursa tedavinin başarılı olma şansı da o tadar yüksek olur.

  • Aşırı Alkol Kanser Riskini Artırır

Aşırı miktar kanser tüketen kişilerin, hücre yapısında değişiklikler meydana geliyor ve bu yüzden bu insanların kansere yakalanma riskleri artıyor. Uzmanlar alkol alımının haftada on beş- yirmi bardağı geçmemesini söylüyor. Günde en az bir kadeh şarap tüketen kadınların meme kanseri riski artıyor. Dil ve ağız tabanı gibi ağız içi kanserleriyle, yemek borusu, mide, kolon ve karaciğer kanserlerinde alkolün etkisi çok daha yüksektir.

  • KANSER RİSKİNİ ÖNLEYİCİ FAKTÖRLER

Alkol kanser riskini artırırken bazı antioksidanlar alkolün sebep olduğu kanser riskini azaltır. Bu maddeler selenyum, benfotıamıne, folik asit, klorofilindir. Selenyum seviyeniz düşük olmamalıdır. Düşük olan selenyum seviyesi kanser riskini artırır. Benfotiamine B1 vitamininin bir formudur. Alkol kullanımından dolayı oluşan hücre hasarını önler. Folit asit alkolün neden olduğu kanser riskini düşürmektedir. Klorofilin yeşil bitki pigmentlerinde bulunur. Karaciğer kanserine göre kişiyi korur ve tümör oluşumunu önler.

E ve C takviyesi tümör riskini azaltmaktadır. Yüksek alkol tüketen kişiler yeteri kadar antioksidan almaz. Böylece kolon kanseri riski artar. Antioksidan üreten besinler kişiyi kansere karşı korur. A, C ve E vitaminleri kolon riskini azaltan maddelerdir. Üzüm çekirdeği, arpa, mantar, nar ekstresi ve probiyotik yoğurt kanser ile savaşan antioksidanları bünyelerinde bol miktarda barındırır.

Limon ve mandalina kabuğunda olan bir madde kanser tümörünü eritiyor ve çoğalmasını önlüyor. Limon ve mandalina kabuklarını atmayın ve sirkeyle iyice yıkayın. Sirke ile yıkanan kabukları yiyebilirsiniz. Ayrıca bu kabukları rendeleyip keklerinize, pastalarınıza da katabilirsiniz. Hem sağlığınızı korur hem de çok hoş koku ve tat katıyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir