KAKTÜS SUYUNUN ÖZELLİKLERİ

Kaktüs meyvesi olarak adlandırılan meyve, gerek ham olarak tüketilebiliyor gerekse de meyve suyu olarak hazırlanarak içebilirsiniz. Bu meyvenin ülkemizdeki diğer adları ise dikenli incir, Frenk yemişi ya da inciri yahut Hint inciri olarak da karşımıza çıkabilir. Bilhassada ülkemizin güney kesimlerinde sıklıkla yetiştirilen kaktüs meyvesi güney kentlerinde sokaklarda soyularak da satılmaktadır. Dolayısıyla bunun suyunu yapıp içen kişilerin sayısı da oldukça fazladır.kaktüs, kaktüs suyunun özellikleri, kaktüs suyu

Kaktüs suyunun bilinen en büyük faydası ise oldukça güçlü bir antioksidan içermesinden dolayı vücudumuzu toksik atıklardan kolayca temizlemektedir. Özellikle oldukça güçlü bir C vitamini kaynağı olması nedeniyle meyve yemeyi çok sevmeyenler az oranda tüketerek bol oranda C vitamini elde edebilirsiniz. Her ne kadar bu meyvenin suyunu hazır üretim meyve suları içerisinde bulmak mümkün olmasa dahi alacağınız bir miktar kaktüs meyvesini evinizdeki sıkacaklardan geçirerek kolayca kendinize doğal ve aynı zamanda sağlıklı bir kaktüs suyu da sağlayabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre kaktüs suyunun vücuttaki oksijen dolaşımını arttırdığını göstermektedir. Böylelikle sık sık hareketli işlerde çalışanlar veya sporcular vücudunun her yanında daha fazla oksijen gitmesini talep edenlerin bu meyve suyundan faydalanarak sağlıklarını koruyabilmektedirler. Daha fazla oksijenin en büyük etkilerinden biri ise sindirim sisteminin daha verimli çalışmasını sağlamasıdır. Böylelikle vücudunuza aldığınız besinler daha verimli ve hızlı bir şekilde yakılır, bu besinlerin sundukları enerjiyi elde etmek daha kolay hale gelmiş olur.

Bol sulu olması ise bu meyveyi yediğinizde bile vücudunuza hatırı sayılır miktarda su almanızı sağlamaktadır. Sulu olması sayesinde şeker içeriğinin düşüklüğü lifli yapısıyla da birleşince diyette olanların en önemli meyveleri ya da meyve suları arasına girebilir. Günde yiyeceğiniz yaklaşık iki tane kaktüs meyvesi ve ya içeceğiniz bir bardak kaktüs suyu açlığınızı bastırmak açısından size fayda sağlar. Meyveyi yemek isteyenlerin ya da direkt suyunu içmek isteyen kişilere özel alternatifler de mevcuttur. İsterseniz hazırladığınız tatlıların içerisine ya da üzerine püre olarak ekleyebilir, isterseniz de dilimleyerek süslemelerde bulunabilirsiniz. Tabii ki bir meyveyi tüketmenin en iyi yolu onu direkt yenilmesi, ikinci yolu ise meyve suyu olarak tüketilmesi gerekir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir