Kadınlarda Depresyon Belirtileri

Depresyon, kendini umutsuz, çaresiz ve üzgün hissetmeye neden olan ciddi ve ilerleyen bir ruh bozukluğudur. Genellikle her iki cinste de iştah azlığı, sürekli uyuma, yorgunluk, kilo kaybı, intihar düşüncesi şeklinde gösteren bu hastalık maalesef günümüzde son derece yaygın. Hatta depresyon için psikolojinin “soğuk algınlığı” da diyebiliriz. Depresyon, en fazla kadınlarda kendini gösteriyor. Çağımızın kadınlarına yüklenen sosyal roller, eskiye oranla artmış durumda. Bunun yanında erkekler tarafından da beklenen geleneksel rol modelleri (anne rolü, eş rolü vb.) kadının stresini daha da çok artırmakta, kadının maruz kaldığı bu zorlu roller de psikolojisini bozmaktadır.kadınlar neden depresyona girer, kadınlarda depresyon, kadınlarda depresyon belirtisi

Kadınların Depresyon Durumları Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar depresyon durumlarında, belirtilerini erkekler gibi dışa vuramazlar. Erkekler küfür eder, maça gider, alkol kullanır ya da kavga çıkartır. İşte kadınların bu olanakları kullanamaması, aynı etkene verdiği tepkilerde sınırlı kalması daha yoğun belirtilerle depresyonu yaşamasına neden olur. Maalesef ülkemizde her dört kadından biri majör depresyon yaşamaktadır. Konunun uzmanlarına göre, kadınlarda depresyonu artıran faktörler, üreme, genetik ve biyolojik faktörler, psikolojik ve kişiye özel faktörler şeklinde sıralanmaktadır. Depresyon yaşayan kadınlarda, genellikle sürekli üzgünlük ve kendini bir boşlukta hissetme duygusu ön plândadır. Bunun yanında yoğun olarak değersizlik, çaresizlik, çok fazla uyuma, enerji düşüklüğü, baş ağrıları, seks de ilgi ve zevk kaybı, asabiyet vb. duygular da yoğun şekilde yaşanmaktadır.

Depresyon Görülme Zamanları

Kadınlarda yaygın olarak hamilelik döneminde de depresyon görülebilir. Genel yaşam öyküsünde daha önce depresyon yaşamış, erken yaşta hamile kalmış, kısıtlı sosyal desteğe sahip ve evliliğinde sürekli çatışmalar yaşayan kadında, depresyon riski de artacaktır. Böyle durumlarda kadın kendisinin ve bebeğinin sağlığını düşünemeyecek hale gelir. Bebeği ile ruhsal bağlantı kuramaz ve hatta bebeğin sağlığına zarar verecek alkol ve sigara gibi maddeleri de kullanabilir. Eğer tedavi edilmezse, hamilelik sırasında yaşanan depresyon, doğum sonrası depresyon geçirme riskini de artırabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir