K Vitamini Eksikliği Nedir?

K vitamini kanın pıhtılaşmasını destekler ve aşırı kanamayı önler. Diğer birçok vitaminden farklı olarak, K vitamini genellikle besin takviyesi olarak kullanılamaz. Çünkü K vitamini aslında bir grup bileşiktir ve bunların en önemlileri K1 ve K2 vitaminleridir. K1 Vitamini esas olarak filokinon bitkilerinden, yani yeşil yapraklı sebzelerden elde edilir. K2 Vitamini (menakinon) esas olarak et, peynir ve yumurtalardan elde edilir ve bakterilerden sentezlenir. Her iki alt tür de vücutta aynı şekilde çalışır.k vitamini eksikliği, k vitamini eksikliği belirtisi, k vitamini eksikliği tedavisi

K vitamini kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynar. Pıhtılaşma, vücudun hem içinde hem de dışında aşırı kanamanın önlenmesine yardımcı olan bir işlemdir. Kan pıhtılaşmasında rol oynayan proteinlerin üretimi için vücudun K vitaminine ihtiyacı vardır. Bu protein, K vitamini eksikliği olan kişilerin vücudunda eksiktir.

Yetişkin bebeklerde K vitamini eksikliği nadirdir çünkü çoğu yiyecek yeterli miktarda K1 içerir ve vücut kendi başına K2 üretir. Aynı zamanda vücudun mevcut K vitamini kaynağı için de iyi çalışır. Belirli koşullara veya kullanılan bazı ilaçlara bağlı olarak, yetersiz beslenme alımı veya vücutta üretim sorunları gibi nedenlerle K vitamini emilimi ve üretimi yetersiz olabilir. K vitamini eksikliği, kan pıhtılaşma bozuklukları ile kendini gösterir. Bebeklerde K vitamini eksikliği varsa, harici vitamin takviyeleri gerekebilir.

İnsanlar neden K vitamini alır?

Düşük K vitamini seviyeleri, kontrolsüz kanama riskini artırabilir. Yetişkinlerde K vitamini eksikliği nadir olmakla birlikte yenidoğanlarda çok yaygındır. Yeni doğanlar için tek doz K vitamini standarttır. K vitamini ayrıca aşırı dozda kan inceltici ilaçları önlemek için kullanılır.

K vitamini yönünden zengin besinler nelerdir?

K vitamini yağda çözünen bir vitamindir ve tereyağı ve zeytinyağı gibi yağlarla tüketilmesi emilimi artıracaktır.

Ispanak, pazı, brokoli, karnabahar, pancar yaprağı, maydanoz, kuşkonmaz, kekik, fesleğen, yeşil soğan, marul, lahana, bezelye, domates, kereviz yeşil fasulye gibi sebzeler.

Et ürünleri, süt ürünleri, yumurta, sakatat

Nar, kivi, böğürtlen, çilek, avokado, incir gibi meyveler.

Fındık, ceviz, kaju fıstığı, ceviz gibi kuruyemişler

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir