Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Jinekomasti genellikle göğüslerin büyümesi şeklinde ortaya çıkar. Ancak görsel şikayetlerin yanında ağrı-sızı, aşırı hassasiyet, şişkinlik ve gerginlik gibi sorunlar da ortaya çıkarabilir. Şikayetler Jinekomasti’yi işaret ediyorsa tedavide nasıl bir yol izleneceğini kişinin bulunduğu yaş belirler. Yeni doğanlarda oluşan Jinekomasti anneden geçen hormonların etkisi ile oluşmuştur ve kısa süre sonra kendiliğinden kaybolur. Ergenlik dönemindeki erkeklerde de çoğu zaman Jinekomasti oluşur ve kendiliğinden kaybolur. Eğer ciddi şekilde göğüs estetiği bozulmuş ise endokrinoloji doktorunun tavsiyelerine göre bir yol izlenebilir. Jinekomasti ayrıca kullanılan ilaçların da etkisi ile böbrek, tiroid bezi ve karaciğer hastalıklarında ortaya çıkabilir. Eğer böyle bir sebepten dolayı Jinekomasti oluşuyorsa öncelikle sorunu oluşturan etkenleri yok etmek gerekir. Eğer Jinekomasti ergenliğin geçmesine rağmen devam ediyorsa, altında yatan hastalık bulunup tedavi edilmesine rağmen son bulmamışsa ya da yaşlanmaya bağlı olarak göğüs bölgesinde yağ oluşumu Jinekomasti oluşturmuşsa tedavi yolu ameliyattır. Genel kanının aksine spor, diyet ve egzersiz yöntemleri bozulmuş göğüs estetiğine sebep olan Jinekomastiyi düzeltemez.jinekomasti nedir, jinekomasti tedavisi, jinekomastinin nedenleri

Jinekomasti Ameliyatı Teknikleri

Memenin yapı taşları meme bezleri ve yağ dokusudur. Jinekomastide tek başına meme bezleri veya yağ dokusu büyüyebileceği gibi ikisi birlikte de büyüyebilir. Ameliyat yönteminin kararı büyüyen dokunun tespiti sonrası yapılır.

Meme bezi rezeksiyonu: Eğer Jinekomastinin sebebi meme bezlerindeki büyüme ise, ameliyatta meme başının etrafında bulunan ve areola adı verilen kahverengi alan alt kenarından yarım çember şeklinde kesilir ve alttaki meme bezlerinden dolgunluğa yol açanlar kesilerek dışarı çıkartılır. Bezlerin çıkarıldığı yer boş kalır ve kan birikimi olur. Bu nedenle bu noktalara dren adı verilen ince tüpler yerleştirilir. Bölgede kendiliğinden kaynama oluşması için bandaj ile dışarıdan baskı sağlanır. Dren genellikle 1 gün içinde çıkartılır. Kendiliğinden eriyen dikiş teknikleri kullanıldığından dikişler derinin altında gizli dikiş halinde bulunur ve dikiş aldırmaya ihtiyaç duyulmaz.

Liposuction: Eğer Jinekomastinin nedeni yağ dokusundaki artış ise tedavi yöntemi liposuctiondur. Bu yöntem ile yağlar emilir ve dışarı çıkarılır. İşlem öncesi kanamayı azaltmak adına işlem yapılacak bölgeye kanama azaltıcı solüsyon enjekte edilir. Bazen bu ilacın içine lokal anestezi sağlayan ilaçlar da eklenir. Bu ekleme sayesinde hem genel anesteziden hem de ameliyat sonrası erken dönem ağrılarından kurtulabilirsiniz. Solüsyon enjekte edildikten sonra deri üzerinde 3-4 mm büyüklüğünde delikler açılır. Bu deliklerden liposuction kanülleri geçirilir. Yağlar bu kanüller sayesinde içeriden dışarı çıkarılır.

Eğer Jinekomasti hem yağ dokusunda hem de meme bezlerindeki artıştan oluşuyorsa tedavi yöntemleri kombine şekilde uygulanır. Deride bolluk kalması durumu çok büyük Jinekomasti olgularında göğüs içinde bulunan yağ ve meme bezlerinin çıkarılması nedeniyle oluşur. Bu bolluğun sarkmaması için deri fazlalıklarının alınmasını kapsayan özel ameliyatlar gerekir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir