İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU SERTİFİKASI

İşçilerin kendilerini çalıştıkları ortamda güvende hissetmesi çok önemlidir. Bu iş verimliliğini etkileyebilecek bir faktördür. Son yıllarda işçi sağlığı ve güvenliği için bir çok çalışma yapılmaktadır. Bu konuda eğitimler verilmekte ve yeterli görülen kişiler sertifika sahibi olabilmektedir. İş ve sosyal güvenlik hukuku sertifikası da bu sebepten eğitime katılan kişilerin sahip olabileceği bir sertifikadır. Eğitim sürecinde işçilerin haklarından ve bu haklarını nasıl koruyacaklarından bahsedilir.sosyal güvenlik hukuku sertifikası, iş hukuku sertifikası, iş hukuku sertifikası alımı

İş güvenliği sağlanması hem işçi hem de iş veren için önem taşır. İşçinin başına bir şey gelmesi halinde iş güvenliği uzmanı ve iş veren suçlu olur. Bu durumda iş güvenliğine önem veren şirket piyasadaki yerini koruma şansı bulur. İşçinin sağlık ve güvenliğinin korunması için iş yerlerinde risk analizi yaptırılmalı, gerekli ölçümler zamanında yaptırılmalı, acil durum planlamaları hazırlanmalıdır.  İşçiler,  hakları hakkında yeterli bilgiye sahip olmalılardır. Yoksa güvenliklerinin sağlanmadığı taktirde haklarını arayamazlar. Bu yüzden çalışanlara hakları hakkında eğitim verilmelidir. Durum öyle olursa kötü iş koşullarından işçi şikayet edebilir. Mahkemeye başvurursa işten çıkarılsa dahi çalışmadığı zamanın maaşını alabilir. İşçiler haklarını şirkette verilen eğitimlerle öğrenebilecekleri gibi dışarıdan da eğitim alarak konu hakkında yeterli bilgiye sahip olabilirler.  İş güvenliğinin sağlanması için herkes iş birliği içinde olmalıdır. Çalışanlar işe girmeden önce işçi sağlığı muayeneleri olmalılardır, çalışma sürelerinden belirli bir zaman geçtikten sonra bu muayene tekrarlanmalıdır. İş yerlerinde ölçümler yapılırken dikkatli olunmalıdır. Ölçüm aletlerinin hassaslığına ve sağlamlığına önem verilmelidir.  İş ve sosyal güvenlik hukuku sertifikası sahibi olmak için eğitim programlarına katılmak ve yapılan sınavdan geçerli not almak gereklidir. Sertifika sahibi olanlar bu eğitimi diğer çalışanlara verebilirler. Önemli olan bilinçli işçiler yetiştirebilmektir.

İş yerinin çalışma düzenin oturtulabilmesi için her işçi haklarını bilmelidir. İşçilerin haklarını bilmesi de iş ve sosyal güvenlik hukuku hakkında bilgi sahibi olmalarından geçer. Tabi ki kendini geliştirmek isteyen bir işçi veya eğitmen iş ve sosyal güvenlik hukuku sertifikası sahibi olarak bu konuda büyük bir adım atabilirler. Önemli olan işçinin haklarını bilmesi ve sahip çıkabilmesidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir