İnternet Bağlantısının Kopma ve Yavaşlama Nedenleri

İnternet bağlantınızın zaman zaman koptuğuna veya aşırı bir şekilde yavaşladığına mutlaka şahit olmuşsunuzdur. İnternetin kopması ve yavaşlaması çok kötü bir durumdur. Hele ki bir de işiniz internet tabanlı olup o an acele bir şekilde işinizi yetiştirmeye çalışıyorsanız iş içinden çıkılamayacak bir hal alır. Eğer internetinizde sık sık kopmalar yaşıyor ya da yavaşlama sorunu ile baş başa kalıyorsanız bunların sebeplerini bulmalı ve çözüme kavuşturmalısınız. Teknik servis çağırarak internetinizdeki sorunları çözmelerini talep edebilirsiniz. Bu en köklü çözüm olacaktır, ancak yine de internetin kopma ve yavaşlama nedenlerini öğrenmek istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı öneririz.

Ana Şebeke Sorunu

İnternetiniz aşırı yavaşsa ya da kopmalar yaşıyorsanız ana şebekede bir arıza söz konusu olabilir. İnternetin iş yerinize ya da evinize gelebilmesi için ana dağıtım noktasından çıkıp birkaç farklı dağıtıcı kutuya ulaşması ve en sonunda da modeminize gelmesi gerekmektedir. Bu sinyalin uğrayacağı yerlerden bir sonrakine geçerken ortaya bir sıkıntı çıkarsa kopma ve yavaşlama sorunu kendini gösterecektir. Uzun süreli arızaların genel sebebi ana şebeke yani dağıtımın ilk başladığı yerdeki bazı donanımsal arızalardır. Bu arızalar giderildiğinde sorun ortadan kalkacaktır.İnternet bağlantısı neden kopar, internet bağlantısında yavaşama, internette kopma ve yavaşlama sorunu

İnternet kablonuzun arızalanması

İnterneti dağıtıcı kutudan modeme taşıyan kabloda bir sorun oluşması halinde sinyal iletiminde bazı sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlar internetin kopması ve yavaşlamasına sebep olabilmektedir. Eğer sorunun kaynağı bu kablo ise kablonun değiştirilmesi ile sorun ortadan kalkacaktır.

Modemin arızalanması

 Ani elektrik dalgalanmaları vb. gibi durumlardan dolayı modemler yanabilmektedir. Böyle bir durumda modem arızalı olduğundan ya hiç internet bağlantısı kurulamaz ya da kurulan internet bağlantısında kopma ile yavaşlama sorunu görülebilir. Sorunun kaynağı modem arızası ise modmein onarılması ya da değiştirilmesi ile sorun da ortadan kalkacaktır.

Devlet kısıtlamaları

Tam olarak arızalar arasında gösterilemez ancak devletin bazı özel günlerde internet bağlantısını kısıtlamasından kaynaklı olarak kopma ve yavaşlama sorunu yaşanabilmektedir. Genelde terör saldırısı, devleti derinden etkileyen bir olay vb. gibi durumlarda kısıtlamaya gidilmektedir. Böyle zamanlarda internetin kendine gelmesi için devlet kısıtlamasının kalkmasını beklemek gerekir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir