İmplant nasıl yapılır ve kimlere uygulanır?

İmplant tedavisi kemik gelişimi bitmiş ve 18 yaşını doldurmuş kişilere uygulanır. Kısaca şöyle diyebiliriz diş çekimi yapılan herkese uygulanabilir. Yapılacak olan röntgenler ve klinik testler ile kişinin diş kemiğinin implant için uygun olup olmadığı anlaşılır. Yapılan testler sonucunda implant tedavisi için yeterli kemiğe sahip olmadığınız ortaya çıksa bile günümüzde kemik oluşturacak tekniklerde fazlası ile gelişmiştir.

İmplant nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse; öncelikle dişin kökünü taklit edecek implantın kemiğe yerleştirilmesi gerekir. İmplantın diş kemiğine yerleştirilebilmesi için diş kemiğinde bir boşluk oluşturulması gerekir. Çeşitli aletler yardımı ile gerekli olan boşluk oluşturulur ve implant buraya yerleştirilir ve üzerine bir kapatma vidası kapatılır. Kapatma vidası da kapatıldıktan sonra diş eti dikilir. Sonrasında bu implantın üzeri kapatılır ve hasta ilk geldiği halini alır. Bu işlemden sonra aradan hastanın durumuna göre 2-3 ay geçmesi gerekir. Bu süreç her hastada farklılık gösterebilir. Bu sürecin sonunda implantın kemiğe kaynadığını tescil eden röntgen sonucu alındıktan sonra protezlerin yapımına başlanır. Lokal anestezi ile diş eti açılır ve diş etinin iyileşmesi için iyileşme başlığı monte edilir. Diş etinin şekillenmesini takip eden bir haftadan sonra asıl protez porselenin yapımına geçilir. Ağızda görülen vida takıldıktan sonra diş kökü ve üzerindeki krom haliyle hazır hale gelir ve üzerine porselen yapımına geçilir. Bu şekilde implant tedavisi tamamlanmış olur. Kısaca implant nasıl yapılır sorusunun cevabını da vermiş olduk.

İmplant nasıl yapılır diye araştırmaktan çok implant tedavisine uygun musunuz ya da implant tedavisini en uygun nerede yaptırabilirsiniz bu konuları araştırmanız sizin daha hayırlı olacaktır. Çünkü implant tedavisini yaptıracağınız yer ve doktor çok önemlidir. Bununla birlikte implant tedavisinin pahalı bir tedavi olduğunu göz önüne aldığımızda bütçenizi sarsmayacak ya da daha az etkileyecek bir yer bulmaya çalışmanız sizin için hayırlı olacaktır. İmplant tedavisi öncesinde ve sonrasında oldukça titiz davranmak gerekir. İmplant nasıl yapılır sorusunu internette aradığınızda hemen hemen aynı tanımlarla karşılaşmanız mümkündür.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir