HPV Virüsünü Yakından Tanıyın

Rahim ağzı kanseri her yıl yaklaşık 250 bin kadının canını almaktadır. Yaklaşık 10 yıl önce bu virüsün korunma şansı yoktu. Ancak araştırmalar, HPV enfeksiyonunun ve dolayısıyla rahim ağzı kanserinin geliştirilen aşılarla büyük ölçüde önlenebileceğini belirlemiştir.

HPV aşısı ülkelerinden Avustralya’da rahim ağzı kanserinin öncü lezyonlarında tespit edilen yüksek riskli HPV virüsü olan kişilerin sayısında ve rutin izlem sırasında önemli bir azalma olduğu bilinmektedir.

Aşı, HPV ile mücadelede serbest bırakılır. Aşı; Tam olarak bu virüse benzeyen, laboratuvar tarafından oluşturulmuş içi boş bir yapıdır. Böylelikle virüsün kişiliği, hastalığa neden olma ihtimali olmadan vücuda aktarılır ve bağışıklık sistemi bu virüse özgü savunma sistemleri geliştirir.hpv virüsü nedir, hpv virüsü neden olur, hpv virüs nelere sebep olur

Vücut daha sonra gerçek bir virüsle karşılaşırsa, bu savunma sistemleri hazır olduğu için vücudu etkilemesine izin vermeden virüsü vücuttan yok etmek mümkündür.

Yaklaşık 14 tür yüksek riskli HPV vardır. Bunlardan aşıya da dahil olan 16 ve 18 tip hastalıkların yüzde 70’inden sorumludur. Kalan yüzde 30’a henüz aşı yapılmadığı için rahim ağzı kanserinin geçmişte kaldığını söylemek zor.

Günümüzde kullanımda olan 3 farklı koruyucu HPV aşısı bulunmaktadır. Birincisi; Yalnızca en fazla rahim ağzı kanserine neden olan iki HPV tipine karşı koruma sağlayan ikili bir aşı.

İkincisi, erkeklerde ve kadınlarda siğillere neden olan HPV türlerinin yanı sıra ikili aşıda bulunan türlere karşı koruma sağlayan dörtlü bir aşıdır. Dörtlü aşının kapsadığı HPV tipleri arasında, rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık yüzde 70’inden sorumlu olduğuna inanılan HPV 16 ve HPV 18 ile genital siğillerin yaklaşık yüzde 90’ına neden olan ve ilgisiz olan HPV 6 ve HPV 11 bulunmaktadır. kanser ile.

Üçüncüsü, kansere neden olan yedi ek HPV türüne ve erkeklerde ve kadınlarda siğillere neden olan HPV türlerine karşı koruma sağlayan dokuz enjeksiyonlu bir aşıdır. Dokuz aşı henüz Türkiye’ye gelmedi. Ancak kısa süre içinde ortaya çıkması bekleniyor.

Hem erkek hem de kız çocukları için HPV aşısı önerilir. Dünyanın dört bir yanındaki tüm uzmanlar, 11 ile 12 yaşları arasındaki çocukların aşılanmasının önemi konusunda hemfikir.

Avustralya, Kanada, Portekiz, Norveç, Finlandiya ve Danimarka gibi gelişmiş ülkelerde okul aşıları ücretsiz olarak yapılmaktadır. HPV aşısı dokuz yaşından itibaren çocuklara verilebilir. Çocuk okul aşısını kaçırdıysa; Telafi edici aşılar erkeklerde 21, kızlarda 25 yaşına kadar verilebilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir