Hormon İğneleriyle Gebelikten Nasıl Korulunur?

Doğum kontrol yöntemlerinin yaygın kullanım alanına sahip bir diğer şekli de koruyucu iğnelerdir. Aylık ve 3 aylık periyodlar halinde uygulanır. Aylık iğneler her ay düzenli olarak kas içine enjekte edilir. Kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteron içerir. Adet olmaya başlanıldığı ilk gün ya da adet görmeye başlandıktan itibaren ilk 7 gün içinde kullanılır. Oldukça etkili bir yöntemdir.gebelikten korunma, gebe kalmamak için yapılanlar, gebeliği önleme yolları

Koruyucu iğneler de doğum kontrol hapları gibi yumurtlamayı ve döllenmeyi engeller. Sigara kullanımının doğum kontrol hapları üzerindeki olumsuz etkileri iğnelerde de söz konusudur. Bu nedenle, bu yöntemi seçmek isteyen kadınların, sigara içiyorlarsa mutlaka sigarayı bırakmaları gerekir. Sigara içen kadınlarda iğne yöntemi uygulanmaz. Yaş faktörü de kullanımı etkiler; 35 yaş üstü kadınlara uygulanır. İğnelerin anne sütünün miktarında azalmaya yol açtığı bilindiğinden ve içerdikleri kimyasallar sütün yapısını değiştirdiğinden dolayı emzirirken kullanılmazlar.

Bir diğer iğne yöntemi de 3 ayda bir uygulanan iğnelerdir. Onlar da düzenli olarak, 3 ayda bir kas içine enekte edilirler. Aylık iğnenin aksine, kadınlık hormonlarından yalnızca bir tanesini; progesteronu içerir. Yine, adetin ilk yedi gününde kullanılır ve etkili bir yöntemdir. Aylık iğnelerden farklı olarak, 3 aylık iğnelerin anne sütüne olumsuz etkisi olmaması nedeniyle emziren kadınların kullanmasında sakınca yoktur. İğnelerin kullanımı esnasında ara ara kanamalar görülmesi olağandır. Uzun süre kesintisiz kullanıldığında adet görmeme gibi bir duruma yol açabilir.

Koruyucu iğne kullanımına son verildiğinde, tekrar gebe kalmak için yaklaşık 9 ay beklenmesi gerekebilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir