Hipertansiyonu kontrol etmek için hangi yöntemler kullanılır?

Bir kişinin yaşam tarzındaki değişiklikler, yüksek tansiyonu kontrol etmede ve ilaç almada önemli bir rol oynar. Hipertansiyon, vücudun otomatik olarak düzenlediği kan basıncında bir dengesizliktir. Bu durumda kontrolü ele almalısınız. Ancak doktorlar nasıl liderlik ederse etsin, hasta bunu kendisi yapacak.hiper tansiyon

Hipertansiyon tedavisi

İlk kural, hastanın tuz alımını kontrol etmektir; ikincisi, damar direncini azaltmak için ilaçların kullanılması; Üçüncüsü, sempatik sinir sisteminin aktivitesini kontrol edecek veya vücudun buna tepki vermesini önleyecek merkezi etkili ilaçlar kullanmaktır. İnsanların tat tomurcukları tuzun varlığına çok alışık olduğundan, tuz kullanımının kontrol edilmesi çok zordur. Özellikle ekmeğimiz çok tuzlu. Tuz fark edilmeden alınır. Örneğin, bazı maden suları çok miktarda sodyum içerir, ancak hastalar gıda etiketlerine dikkat etmeyebilir. Tedavide düzenli ilaç ve tansiyon kontrolü önemlidir. Bazı hastalar ölçü almıyor, “Hala ilaç alıyorum, tansiyonum yükselirse başım ağrıyor” diye düşünüyorlar. Ancak baş ağrısı kötüleştiğinde baş ağrısı ortaya çıksa da yavaş yükselme dönemlerinde ve plato dönemlerinde bu belirti görülmez.

Hipertansiyon ilaçları

Tek bir ilaçla kan basıncı kontrolüne ömür boyu sürecek bir yaklaşım yoktur. Bazı durumlarda hasta düzenli olarak ilaç alır, tuz alımını izler, ancak göstergeler yine de yüksek olabilir. Bu durumda ilacın yetersiz olduğu veya diğer ilaçlarla birlikte ilacın değiştirildiği veya verildiği ifade edilmektedir. Örneğin aynı anda beş ilaç alan hastalar var. Hastanemizde ayrıca bu insanlar için geliştirilen ve yaklaşık dört yıldır dünya çapında kullanılan renal denervasyon adı verilen bir tedavi uygulanmaktadır.

Günlük yaşamlarında hipertansiyonu olan hastalarda neler değiştirilmelidir?

Öncelikle sigarayı bırakmak, kilo vermek ve egzersizi günlük yaşantınıza dahil etmek çok önemlidir. Sigara içmek tüm damar sisteminin direncini artırır ve kan basıncında artışa neden olur. Fazla kilo, hipertansiyonu tetikleyen faktörlerden biridir. Egzersiz yapmak çok önemlidir. Egzersiz sırasında tansiyonu yükseldiği için tansiyon ölçümlerini kontrol edemeyen kişilere egzersiz tavsiye edilmez. Kan basıncındaki kontrolsüz dalgalanmalarla, hoş olmayan sürprizler olasılığı vardır. Bu nedenle önce bazal tansiyonunuzu takip etmeniz, ardından yüzme ve yürüyüş gibi sporlar yapmanız önerilir. Gerçekleştirilen egzersizin hızını belirlemek için kalp atış hızınızı hesaplamanız gerekir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir