Helal Gıda Ürünleri Denetiminin Önemi

Müslümanların helal gıda hassasiyeti ön plana alınarak teknolojinin gelişmesi sayesinde çok fazla helal olmayan katkı maddeleri içeren ürünlerin ve bunları üreten firmaların sıkı bir şekilde denetlenmesi gerekmektedir. Dünya genelindeki tüm Müslüman tüketicilerin helal gıda bilinci arttıkça helal gıda ürünleri denetiminin önemi de aynı ölçüde artmıştır.helal gıda denetimi önemi, helal gıda denetimi neden önemli

Günümüzde, gelişmişlik seviyesine bağlı olarak birçok İslam ülkesi gayrimüslim ülkelerden bol miktarda gıda ürünü ve et ithal etmekteyken Müslümanların helal gıda talebinin de artmasıyla gıda ürünü ithal eden ülkelerin ithal ettikleri ürünleri İslam camiasında kabul edilmiş İslami dernekler veya oluşumlar tarafından koşulları belirlenen helal sertifikasını alacak şekilde üretmeleri gerekmektedir.

İslam camiasındaki bu uyanış birçok firmayı buna mecbur kılsa da kimi büyük firmalar, gerek helal gıda şartlarına uymayan et ürünlerinin, gerekse bu tip diğer gıda ürünlerinin İslami kurallara uygun olduğunu beyan ederek tüketiciyi yanıltmaktadır. Müslümanlar bu şekilde kandırıldığı için helal gıda ürünleri denetiminin önemi daha da artmaktadır.

İslami kuralların tümüne hassasiyetle uyulacak şekilde organize olmuş dernekler ve oluşumların gerek ulusal gerekse uluslararası olacak şekilde belirlenerek onlara bu denetleme görevinin teslim edilmesi, bu büyük sektörde kontrol mekanizmasının bu derneklerin denetimiyle titizlikle çalıştırılması, Müslümanların helal gıdaya ulaşımını büyük ölçüde artıracaktır.  Gerek ithal edilen gerekse ülke içinde üretilen gıda ürünlerinin tümüyle denetilmesi Müslümanların en doğal hakkı olan helal gıdaya ulaşmalarını sağlayacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir